İREM YEŞİL

İREM YEŞİL

ÖZEL EĞİTİM UZMANI


1991 yılı Ankara doğumluyum. Eğitim sürecimi üniversiteye kadar Ankara’da tamamladım. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği lisans eğitimimi tamamladım (2012-2016). Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde lisans stajımı tamamladım. 2019 yılında MEB onaylı (sertifikalı ) Özel Eğitim Uzmanlık eğitimi aldım. Montessori Eğitimi, Yaratıcı Drama Liderliği, ABA Terapi ve Özgül öğrenme güçlüğü eğitimlerine katıldım. 2016 yılından itibaren Anaokulu ve Özel Eğitim Merkezlerinde görev yapmaktayım. Yüksek lisansımı özel eğitim dalında yapmış bulunmaktayım.

Özel Eğitim Tanımı:

Bireyin gelişim sürecinde uzman değerlendirmeler sonucu tespit edilen belirgin düzeyde farklılıklara uygun düzeyde müdahale eğitimine “Özel Eğitim/ Birebir Eğitim ” denilmektedir. Bu kapsamda çocuklara yalıtılmış ortamda çeşitli uyanranlar sunularak tepkilerini kontrol altına alma çalışmaları, göz kontağı kurma, göz teması süresini uzatma çalışmaları, komut alma çalışmaları, dikkat eksikliği giderme çalışmaları, dikkat dağınıklığı toparlama çalışmaları, davranış bozukluklarını toparlama ve giderme çalışmaları, ses farkındalığı oluşturma çalışmaları yapılmaktadır.

Özellikle günümüzde pandemi nedeniyle çocukların uzun süre ev ortamına maruz kalmaları sonucu çocuklarda oluşan farklı düzey davranışlar, otizm belirtilerini andıran davranış belirtileri, televizyon, tablet, bilgisayar bağımlılığı sonucu oluşan iletişim ve koordinasyon eksiklikleri otizm olarak nitelendirilmektedir. Fakat buradaki çalışmalar ve terapiler sonucu gözlemlerimiz bu çocuklarımızın birçoğunda otizm spektrumu olduğunun değil “pandemi çocukları” olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı, ses farkındalığı, komut alma/ komutlara uyma,  göz teması kurma, iletişimi başlatma/ bitirme, davranış bozukluğu sorunları üzerine İceberg çocuk gelişimi merkezinde eğitim vermekteyim.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi