Nazan Çetin

Diyetisyen ve Emzirme Danışmanı


Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden 1988 yılında mezun oldum. Sağlık Bakanlığına bağlı il dışı ve il içi devlet hastanelerinde diyetisyen olarak görev yaptım.

Çocukları ve çocuklarla ilgili çalışmayı sevdiğim için  Ankara Sağlık Müdürlüğü kreşinde çalışma teklifini kabul ettim. Bir süre burada çalıştıktan sonra Müdürlüğün Eğitim Şubesine geçtim. Yetişkin eğitimi nasıl yapılır, organizasyonun detay planlamaları nasıl yapılır ve eğitimci olmanın inceliklerini öğrenme şansı elde ettim.

Bakanlığın Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Değerlendirmeci Eğitimine katıldım. 2005 tarihinden itibaren  Ankara İlinde Sağlık Bakanlığının   “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” programını yürüttüm. Bu programda aslında bilgi ve tecrübelerimi birleştirdim. Diyetisyen kimliğime eğitimci kimliğimi de kattım. Programın yaygınlaşması için hastane ve aile sağlığı merkezlerinde görevli sağlık çalışanlarına “Anne Sütü ve Emzirme” konusunda eğitimler düzenledim. Hem eğitimleri organize ettim, hem eğitimci olarak çalıştım. Eğitim alan sağlık kuruluşlarında programın yürütülmesinin sürdürülmesi ve standart hizmet verilmesi için değerlendirmeler planladım ve değerlendirmelere katıldım. Bu değerlendirmelerde annelere sadece doğum sonrası serviste birkaç saat destek olmanın yeterli olmadığını gördüm. Anneler hastaneden ayrıldıktan sonra emzirme konusunda, sütlerinini artırmak konusunda, meme ile ilgili sorunlar gibi pek çok nedenle desteğe ihtiyaç duymaktadır. Eğitimlerde “Emzirme Danışmanlığı” adı altında daha uygun zaman ve koşullarda annelere yardımcı olmak gerektiği fikrini yaymaya çalıştım. Anne eğitimlerine gebe iken başlanmasının daha uygun olacağını anlatmaya çalıştım. Ankara’daki ilk gebe okulunun Zübeyde Hanım Doğumevinde kurulması çalışmalarını destekledim. Eğitimlerimize katılan pek çok kişi bugün severek annelere emzirme konusunda yardımcı olmaktadır. Pek çok kişinin eğitimine destek olmak beni çok mutlu ediyor. Annelere eğitim merkezlerinde, hanım lokallerinde eğitimler verdim.  Anne sütü değeri hiç kaybolmayan anneden bebeğine özel salgılanan bir mucizedir. Anne sütü konusunda öğrendiğim her bilgi bir damlasının bile ziyan edilmeden kullanılması gerektiğini gösteriyor. Emzirmek öylesine güzel bir his uyandırıyor ki anlatılmaz bir şey. Çocuklarımı emzirirken kendimi çok mutlu hissediyordum. Annelerin emzirmeyi başardıklarında da ne kadar mutlu ve huzurlu olduklarını görüyorum. Çalışma hayatımın en önemli kısmını annelere ve sağlık çalışanlarına anne sütü ve emzirmeyi anlatarak ve sevdirerek geçirdim. Anne sütü ve emzirme konusunda televizyon programlarına katıldım. Anne sütü ve emzirme, tamamlayıcı beslenme konusunda broşür hazırladım. Emekli olduktan sonra Özel Medicana İnternational Ankara Hastanesinde Emzirme Danışmanı olarak görev yaptım. Şu anda İceberg Çocuk Gelişimi Merkezinde Emzirme Danışmanı olarak çalışmaktan mutluyum.

Evliyim, 2 çocuk annesiyim.

Eğitim Becerileri Eğitimi, Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı Değerlendirmeci Eğitimi

Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, Anne Sütü Eğitim Becerileri Eğitimi

Anne Beslenmesi ve Emzirme  Modül Eğitimi, Tamamlayıcı Beslenme Eğitimi

Üreme Sağlığı Modül Eğitimi Eğitimlerine katıldım.

Verdiğim Hizmetler

  • Annelerin bebeğini emzirme konusunda sıkıntı çekmesi
  • Bebeğin memeye doğru yerleşmesi,
  • Emzirme pozisyonları,
  • Anne sütünü artırma yolları,
  • Süt sağma ve saklama koşulları, dolu veya tıkanmış memelerin boşaltılması
  • İşe başlama veya annenin her hangi bir nedenle bebekten ayrı kalmak zorunda olduğu  durumlarda emzirmenin desteklenmesi, süt salınımının devamının sağlanması,
  • Evlatlık edinen annelerin süt salınımının sağlanması,
  • Bir süre biberon kullanmış veya mama kullanmış ancak emzirmek isteyen annelere destek
  • aydan itibaren tamamlayıcı (ek besinler) besinlere başlama gibi konularında danışmanlık
WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi