Ailede Özel Durumlar

Siz ve çocuğunuz ikinci çocuğa hazır mısınız?
İkinci çocuğunu dünyaya getirmeyi planlayan anne babalar, bunun hem ekonomik hem de ilk çocuk için sosyal duygusal boyutunu planlamalıdır. İki çocuk marsındaki yaş farkı, çocukların birbiri ile olan iletişim ve etkileşimi için çok önemlidir.

Çocuğa kardeşi olacağı nasıl söylenmelidir?
Çocuğa bir kardeşi olacağı söylenirken, toz pembe bir tablo çizmek yerine, başına tam olarak ne geleceği yaşına ve gelişim düzeyine göre anlatılmalıdır. Böylece çocuk kardeşini gördüğünde şok yaşamaz ve onu kabullenmesi daha kolay olabilir.

Kardeş kıskançlığı normal midir, neler yapılmalıdır?
Kardeş kıskançlığı oldukça normal bir durumdur. Çocuk kaç yaşında olursa olsun, anne babasını başka biriyle paylaşmak zorunda olmak kolay değildir. Önemli olan anne babaların kıskançlık durumunu pekiştirip, “Haset” durumuna getirmemesidir.

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi nedir?
Boşanma kadın erke olarak evlilik birliliğinin bitmesi durumudur. Anne baba kimlikleriniz hayatınızın sonuna kadar devam eder. Bu nedenle boşanma sırasında ve sonrasında eşler gemileri tamamen yakmamalıdır. Çocuklarının özel günlerinde ve belli rutinlerde bir araya gelebilecek şekilde ayrılmalıdırlar.

İkinci evlilikler çocukları nasıl etkiler?
İkinci evliliklerde unutulmaması gereken nokta, çocuğun zaten anne babası vardır. Yeni kişilere “Anne baba” şeklinde hitap etmek zorunda değildir. Anne babalar da ikinci evlikleri konusunda çocuklarına karşı dürüst olmalıdırlar.

Ölüm çocuklar için hangi yaşta ne anlama gelir, nasıl açıklanmalıdır?
Ölüm konusu her yaşta çocukların farklı algıladıkları ve anlamlandırdıkları bir konudur. Soyut bir kavram olan ölümü çocuklar, ancak 1o yaşından sonra yetişkinler gibi anlamlandırırlar.

Evlat edinilmiş olan çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?
Evlat edinilen çocuk için de evlat edinen anne baba için de süreç kolay değildir. Çocuk açısından aceleci olmamak gerekir. Yeni bir ev, yeni bir yaşam ve en önemlisi yeni bir anne babaya alışabilmek kolay değildir.

Deprem, yangın, sel vb afetlerde çocuklar nasıl etkilenir?
Doğal afetler biz yetişinler için bile oldukça zorken, çocuklar için çok daha zordur. Travmatik etkiler oluşabilir. Bu etkiler sonucunda yemek, uyku sorunları, kekemelik, davranış ve uyu sorunları oluşabilir.

Taşınma çocukları nasıl etkiler?
Taşınma öncesinde yeni ev, çocuğa önceden gösterilmeli, odası ve eşyaları ile ilgili tercih hakkı tanınmalı. Eve alışması için de belli bir süreye ihtiyacı olduğu unutulmamalı. Hele ki, şehir ya da ülke değiştiriliyorsa, bu süre daha da uzayabilir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi