Çocuğum İlkokula Başlıyor

 

Anne babalar için en heyecan verici zaman çocuklarının ilkokula başlama zamanıdır. Okul için alışverişler yapılır; okul üniformaları,kırtasiye ihtiyaçları,yeni ayakkabı, çanta vs. Artık çocuğumuz için akademik bilgi dönemi başlamıştır.Tüm bu ihtiyaçlarının yanı sıra en önemlisi de onun psiko-sosyal ihtiyaçlarıdır. Okul dönemi çocuğu olarak nitelendirdiğimiz ilkokul çocuklarının en temel sosyal ihtiyaçlarının başında başarı gelmektedir. Başardım duygusu ile çocuğunuz motive olmakta ve öğrenme için güdülenmektedir.Sürekli yerilen ve kıyaslanan çocuklarda ise özgüven problemi, hırçınlık ve içe kapanma ve öğrenmeye karşı hevesini kaybetme gibi istenmeyen durumlar gelişebilir. Her çocuğun öğrenme hızının farklı olduğunu unutmadan;

– Çocuklarınızın yapamadıklarına değil yapabildiklerine odaklanın

– Bol bol övgü dolu sözlerle destekleyin

-Başka çocuklarla kıyaslamayın

-İlgi alanlarına ve yeteneklerine uygun etkinliklerle destekleyin ki hayatı sadece akademik bilgi ve okulla sınırlı kalmasın.

-Son zamanların en büyük sıkıntısı olan Telefon, Tablet ve Televizyon için aile içerisinde kurallar koyun ve sizler de bu kurallara uyun. Çocuğunuzun yaşına uygun, onun için faydalı olabileceğine inandığınız programları birlikte izleyin ve lütfen gün içerisinde 1 saati geçmesin.

-Gün içerisinde neler yaptığınızı anlatın ki çocuğunuz da size okulda neler yaptığını anlatsın.

-Çocuklarınızın sosyalleşmesi, dışarıda vakit geçirmesi ve bir hobi edinmesi için programlama yapın ve teşvik edici olun.

-Çocuğunuz ile birlikte gününü planlayın ve çizelge haline getirin. Böylece zaman yönetimi ve planlı hareket etme becerilerini kazandırmış olursunuz.

-Unutmayın çocuklarımız hangi yaşta olurlarsa olsunlar en temel ihtiyaçları her şeyden önce sevgidir. Sevginizi göstermekle çocuklarımız şımarmaz, çocuklar tutarsız davranışlarla şımarır.

 

 

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi