Gelişim Takibi

Sağlıklı çocuğun rutin gelişim takibi
Çocukların gelişim takibinin yapılması için, herhangi bir sağlık ya da gelişim probleminin olmasına gerek yoktur. Sağlıklı çocukların da gelişimleri takip edilmekte, anne babalarına oyun, oyuncak, beslenme, uyku konularında danışmanlık yapılmaktadır.

Gelişim problemi olan çocuğun rutin gelişim takibi
Gelişim testi uygulanarak, gelişim problemi olduğu belirlenen çocuk, rutin gelişim takibine alınır. Gelişim takibinde aileye evde oynanacak oyunlar, alınacak oyuncaklar, iletişim hakkında bilgiler verilir. Ev eğitim programını takip etmek, çocuğun ihtiyaçlarına göre revize etmek için, aile ve çocuk rutin aralıklarla görüşmeye çağrılır.

Ev eğitim programı hazırlama, aileye rehberlik etme
Ev eğitim programı çocuğun gelişim düzeyi ve ihtiyaçları göz önün alınarak hazırlanır. Her çocuk için farklı düzenlenir. Bireysel farklılıklar esastır. Aileye yazılı olarak verilen ev eğitim programı, çocuk kazanımları elde ettikçe yeni kazanımlar eklenerek zenginleştirilir.

Gelişim testi uygulama ve değerlendirme
Gelişim testi uygulanırken çocuk küçük yaşta ise, anne babasıyla birlikte test uygulaması yapılır. Çocuk daha büyük yaşta ise tek olarak görüşme odasın alınır ve test uygulanır. Test sırasında çocuğa kendi yaş seviyesinde sorular sorulur. Amaç gelişimsel olarak yaşıtlarının seviyesinde olup olmadığının belirlenmesidir. Gelişim testi sonunda zeka puanı belirlenmez, gelişim düzeyi hakkında bilgi verir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi