Özel Çocuklar ve Özel Eğitim

Gelişim geriliği nedir, nasıl tespit edilir?
Çocuklara uygulanan gelişim testi ile, gelişim problemi lup olmadığı tespit edilir. Aileye konuyla ilgili rehberlik edilir, gerekirse ev eğitim programı hazırlanır ve düzenli gelişim takibi yapılır.

Otizm ve atipik otizm nedir, belirtileri nelerdir?
Otizm ve atipik otizmde önemli olan temel belirtiler vardır. Bu belirtileri çocuğunuzda gözlemlediğiniz zaman, zaman kaybetmeden bir uzmandan destek almakta fayda olacaktır. Otizm ve atipik otizm durumlarında özel eğitim desteği ile yol kat edilebilir.

Down sendromu nedir, belirtileri nelerdir?
Down sendromu kromozomal bir gelişim problemidir. Gebelik döneminde amniyosentez ile tanılanabilir. Down sendromlu çocukların belli aralıklarda gelişim takibinin yapılması ve özel eğitim desteği almaları önemlidir.

Zihinsel yetersizlik nedir, belirtileri nelerdir?
Zihinsel yetersizlik (Mental Retardasyon) çocuğun öğrenme, gelişim süreçlerini etkileyen, beraberinde konuşma, işitme bozukluklarının da olabileceği bir durumdur. Sebepleri arasında doğum öncesi, sırası ya da sonrası etmenler bulunabilir. Tanılama sürecinden sonra özel eğitim süreci de devam etmelidir.

Özgül öğrenme güçlüğü nedir, belirtileri nelerdir?
Özgül öğrenme güçlüğü ( Disleksi) bir zeka problemi değildir, öğrenme süreçleri ile ilgili bir durumdur. Çocuk öğrenir ancak, yaşıtları gibi aynı zamanda ve aynı tekniklerle öğrenemeyebilir. Disleksi tanısı olan çocuğun belli aralıklarla gelişim takibinin yapılması ve gerekirse, özel eğitim desteğinin alınması gerekebilir.

İşitme, görme, fiziksel engeli olan çocukların gelişim özellikleri nelerdir?
İşitme, görme ya da fiziksel engelli çocuklar, tanılama ve tedavi süreçlerinin yanı sıra, gerekirse özel eğitim ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği de alınabilir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin içeriği nedir?
Hastaneden gelişim raporu, Rehberlik ve Araştırma Merkezinden de eğitim raporu alan çocuklar, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanabilirler. Özel eğitim hizmetleri içinde akademik beceriler, okuma yazma öğretimi, kavram öğretimi, günlük yaşam becerilerinin öğretimi, konuşma terapisi gibi hizmetler yer almaktadır.

Hangi çocuklar özel eğitimden faydalanabilir?
Hastaneden gelişim raporu, Rehberlik ve Araştırma Merkezinden de (RAM) eğitim raporu alan çocuklar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden özel eğitim desteği , dil ve konuşma gelişimi ile ilgili rapor almış çocuklar ise, dil ve konuşma merkezlerinden konuşma terapisi desteği alabilirler.

Üstün yetenekli çocukların gelişim özellikleri nelerdir?
Üstün yetenekli çocukların hem kendi yaşıtlarına benzer hem de kendilerine özgü farklı özellikleri vardır. Öğrenmeyi, keşfetmeyi çok severler, meraklıdırlar, çok soru sorarlar, resim, müzik, sanat dallarına merakları ve yetenekleri vardır. Akademik olarak başarılı çocuklardır, ancak sosyal duygusal olarak bazı sıkıntılar yaşayabilirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir?
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuk psikiyatrları tarafından tanılanan bir durumdur. Tanılama sürecinden sonra, gerekirse ilaç tedavisine başlanır. Bu süreçte çocuğun ve ailenin destek almasında da fayda olabilir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi