Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişiminde Profesyonellik Şart

Çocuğumun Gelişimi Nasıl?

Çocuk Gelişimi; Çocuğunuzun gelişiminde gecikme ya da gerilik olduğundan şüphe ediyorsanız, erken müdahale ile bu gecikme ya da gerilikleri tespit etme ve soruna yönelik müdahale etme şansınız olabilir. Ayrıca düzenli yapılan gelişim takibi ile çocuğunuzun var olan gelişimini destekleme şansınız da olabilir.

Anne Baba Olarak Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuğunuzla konuşurken göz kontağı kurmak, ona karşı tutarlı olmak, iletişim sırasında sadece onunla konuşmak değil, onu dinlemek oldukça önemlidir. Kural ve sınırları belirlerken nelere dikkat edeceğiniz, olumsuz davranışları nasıl olumluya dönüştüreceğiniz, çocuğunuz ile kaliteli zaman sürecinde neleri yapacağınız, çocuğunuz ile olan ilişkinizin içeriğini belirler.

Çocuğum Yemek Yemiyor, Uyumuyor?

Çocukların yaşadıkları yemek ve uyku sorunlarına zamanında ve uygun yöntemlerle müdahale edilmediğinde, bu sorunlar anne, baba, çocuk arasında çatışmaya yol açabileceği gibi, ileriki yaşlarda da devam eden sorunlar olarak kalabilir.

Çocuğuma Tuvalet Alışkanlığını Ne Zaman Ve Nasıl Kazandırmalıyım?

Tuvalet alışkanlığı kanma sürecinde sadece çocuğun hazır olma hali önemli değildir. Anne babanın da bu sürece hazır olması oldukça önemlidir. Çocuğun yaşından çok, fiziksel ve sosyal-duygusal olgunluk seviyesi önem taşır. Her çocuk için farklı bir süreç yapılandırılmalıdır.

Çocuğum Kreşe mi Gitmeli, Bakıcı mı Bakmalı?

Çocuğun yaşı ve gelişimini göz önünde bulundurarak buna karar vermek gerekir. Çocuklar yaş olarak okul öncesine hazır olsa da gelişimsel olarak hazır olmayabilir. Bunun için çocuğun değerlendirilip, keşkesi en az olan kararın verilmesi doğrudur. Kreş mi/Bakıcı mı?

Çocuğum Kreşe/Okula Gitmek İstemiyor?

Çocuğun kreşe başlaması anneden güvenli ayrılma, öğretmenine ve kreşe güvenli bağlanma sürecini içerir. Bu süreçte önemli olan çocukta olumsuz bir okul algısı oluşturmadan uyum sürecini tamamlamaktır.

Çocuğum Yalan Söylüyor, Tırnak Yiyor, Altını Islatıyor, Isırıyor, Vuruyor ?

Çocuklarda ortaya çıkan davranış problemlerinin birçoğu, anne baba çocuk ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmelidir. Yolunda gitmeyen, yanlış giden bir şeyler varsa, bu durumlar çocukların davranış problemi sergilemesine neden olabilir. Aslında çocuk tırnaklarını yiyerek, altını ıslatarak, bazı şeylerin yolunda gitmediği ile ilgili anne babasına sinyal vermektedir.

Boşanıyoruz, Çocuğum İçin Ne Yapmalıyız?

Boşanma öncesinde, sırasında ve sonrasında anne baba olarak tavrınız çok önemlidir. Sadece karı-koca olarak kimlikleriniz son bulur. “Anne-Baba” kimlikleriniz hayatınızın sonuna kadar devam eder ve sizin de bu sorumluluk ile davranmanız gerekmektedir.

Çocuğum Kardeşini Kıskanıyor?

Çocukların belli bir ölçüde kardeşlerini kıskanması doğaldır. Ancak bu kıskanma çocuğun kardeşine fiziksel zarar vermesine, çocuğun da psikolojik olarak etkilenmesine neden oluyorsa, önlem almak gerekir. Bu noktada anne baba olarak yaptıklarınız ya da yapmadıklarınız önem taşır. Çünkü çocuklar arasındaki ilişkiyi sizin tavrınız belirler.

Otizm, Atipik Otizm,  Disleksi, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Çocuğunuz gelişimsel olarak yaşıtlarından farklı ve özel bir gelişim sergiliyorsa, gelişimsel durumunun değerlendirilmesi ve ihtiyaçlarına göre eğitim planlamasının yapılması uygun olur.

    İletişim Formu


    WhatsApp chat
    Şimdi Ara!
    Yol Tarifi