Çocuklar ve Teknoloji

Çocuklar hangi yaşta kaç saat televizyon izlemeli?
Türk pedagoji derneğinin belirlediği televizyon izleme saatlerine göre, çocuklar 0-3 yaş döneminde mümkün olduğunca televizyon, tablet ve telefondan uzak tutulmalıdır. 3 yaş sonrasında ise kısa süreli izlemelerine izin verilebilir.

Tablet ve akıllı telefonların çocukların gelişimine etkisi nedir?
Tablet ve akıllı telefonlar özellikle beyin gelişiminin çok önemli olduğu 0-3 yaşta olumsuz etkiler yaratmaktadır. Ayrıca çocuk bu elektronik aletler ile fazlaca vakit geçirdiği için, daha az sosyalleşmekte bu da en başta dil ve konuşma gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Çocuklar sanal ortamda neler öğrenebilir, nelere maruz kalabilir?
Çocuklar sanal ortamda yaşlarına ve gelişim düzeylerine uygun olmayan pek çok yazı, görsel ya da video ile karşılaşabilirler. Bu uyaranlar, onların yaşına ve gelişimine uygun olmadığı için, korku, kaygı gibi duygulara sebep olabilir.

Çocuğunuz için bilişim güvenliğini nasıl sağlarsınız?
Çocuğunuz için bilişim güvenliği sağlamak adına, çocuğunuzun kullandığı bilgisayara güvenlik önlemleri getirebilirsiniz, çocuğunuzun teknolojik aletleri kullanma süresini azaltabilir ve denetleyebilirsiniz. En önemlisi siz de bu aletleri az kullanarak ona model olabilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi