Erişkinler İçin Psikodrama Grup Çalışması

Erişkinler İçin Psikodrama Grup Çalışması

Erişkinler için psikodrama grup çalışmamız 02 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 18:00 – 22:00 saatleri arasında yapılacaktır.

Detaylı bilgi için;

Iceberg Çocuk Gelişimi Merkezi
Tel: 0312 438 94 38 – Cep: 0555 881 55 55
E-mail: bilgi@icebergcocuk.com

Grup Çalışmaları

Grup çalışmaları bireylerin yaşadıkları sorunları yeniden ele alıp sorgulama ve sahneleme biçimi olarak tanımlanabilir. Bireyler bir grup ortamı içinde, diğerleriyle etkileşim içinde girdikleri rollerle, dolayısıyla kendileriyle ilgili farkındalık kazanırlar.
Bireylere, dramatik canlandırmalar yoluyla, geçmiş ve güncel sorunlarını ve çatışmalarını ya da geleceğe dair beklenti, kaygı ve güçlüklerini ele alarak hazırlanma, başa çıkma becerilerini görme ve bunları deneme olanağını sağlar. Terapisel etkinliği yanında pedagojik etkisi de söz konusudur.
Çocuklarla kendini ifade etme, iletişim kurabilme, toplum önünde konuşabilme, kaygı ve korku durumlarıyla baş edebilme, yeteneklerini keşfedebilme aile içindeki etkileşimlerde yer alabilme, aile içi travmalarla baş edebilme gibi konularda etkin çalışma yöntemidir.
Yetişkinlerle uygulanan grup çalışmaları sadece 16 yaş üstü genç ve yetişkin yaş grupları içinde uygulanır. Ortalama grup sayısı 15 ila 20 kişi arasındadır.
Eğer kendimizi bir aynada görmek istersek; grup çalışmaları idealdir. Grup yaşantısı bize kendimizi yeniden keşfedebileceğimiz birçok bilgi verir. Ruhsal görüntüleme aracıdır.

Yaşamımızda sorun olarak karşımıza çıkan durumlar bir şekilde kendi aile dinamiklerimizle ilintilidir ama çoğu zaman bunun farkında olmayız. Bu nedenle herhangi bir sorununa çözüm arayan kişinin, öncelikle kendi aile dinamiğini görmesi gerekir Çalışması yapılan kişi, çalışma grubundaki kişilerin içinden, aile bireylerini ve çoğu zaman kendisini de canlandıracak temsilciler seçer. Sorun hakkında çok fazla bilgi aktarılmaması esastır. Sözel paylaşımların ağırlıklı olduğu grup terapilerinden değildir.
Kendi hayatımızı temsili çalışmalarda izlemek ve başka çalışmalarda kendini görmek şeklinde ilerler. Bu çalışmalar aile sistemi içindeki herkese etki eden çalışmalardır.
Çocuklarımızla yaşadığımız sorunların öncesinde kendi aile dinamiklerimizi görmemiz gerekebilir. Her zaman bir sorun olmasına da gerek yoktur. Ailenizle veya kendi bireysel yaşamınızla çok güzel bir ilişki içinde olabilirsiniz ancak aile sistemi içerisinde veya aile köklerinde yaşanan birtakım deneyimler eşinizle çocuklarınızla diğer ilişkilerinizde işinizle bolluk bereketle sorun yaşamanıza etki edebilir. Bir grup içinde yapılmakla birlikte, bireysel psikoterapi seansları sırasında, bireysel olarak da uygulanabilen bir yöntemdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi