Çocuklar Anne Babalarından Ne İster?

Çocuklar Anne Babalarından Ne İster?

Çocuklar ne ister? Birçok anne baba aslında bu sorunun cevabını arar. Her istediğini yapıyoruz, yediği önünde yemediği arkasında, her şeyimizi ona göre ayarlıyoruz ama hala bu çocuğu mutlu edemiyoruz derler ve “Çocuklar ne ister” sorusunun cevabını bulamazlar.

Bu arayış içinde cevabı bulamazlar çünkü çocukların asıl istediği bunlar değildir. Bunlar çocukların ikincil istekleridir aslında.

Peki ne ister çocuklar ?

Çocuklar birey olduklarının farkına varılmasını ister. Onların da duygu ve düşüncelerinin olduğunu, ihtiyaçlarının sadece yemek, uyku, barınma değil duygusal boyutta da olduğunun fark edilmesini ve bu şekilde yaklaşılmasını isterler.

Gerçekten de öyle değil mi ama bizler için bir çocuğun öncelikli ihtiyacı yemek yemesi, uyumasıdır. Elimizde tabak ve kaşık peşinden koşarız, küçücük midesi olan çocuğa kocaman tabakta yemek koyar ve onu bitirmesini bekleriz. Bitirmeyince de kızarız.

Bizim belirlediğimiz saatte uyumasını ve uyanmasını isteriz. Mümkünse gece pek kalkmamasını, tek başına yatağına girip uykuya dalmasını bekleriz.

Bizim hep bitmeyen ve acil yetişmesi gereken işlerimiz vardır. Çocuğumuz hadi oyu oynayalım dediğinde “Bütün gün okulda sokakta oynadın, yetmedi mi sıkılmadın mı” deriz.

Ona ardı arkası gelmeyen kurallar koyarız ve sonsuz itaat bekleriz. Kurallara uymadığı zaman hemen ceza gelir ama doğru davranışlarda ödül verirken iki kere düşünürüz.

Peki şimdi tekrar soruyorum size, çocuklar ne ister?

 • Çocuklar değer görmek ister
 • Çocuklar birey olarak kabul görmek ister
 • Çocuklar güven ve sevgi ister
 • Çocuklar onları aktif olarak dinleyen, dinlerken göz kontağı kuran ve duygu, düşüncelerine değer veren ebeveynler ister
 • Çocuklar başarılarının fark edilmesini ister
 • Çocuklar başarısızlıklarını düzeltmek için kıyaslama, köstek değil, destek ister
 • Çocuklar tercihlerine saygı duyulmasını ister
 • Çocuklar söz hakkı ister
 • Çocuklar fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalmamak ister
 • Çocuklar anne babalarını özler, onlarla vakit geçirmek ister
 • Çocuklar anne babaları ile geçirdikleri vakitlerde zamanın kendilerine ayrılmasını ister. “Sen Legolarla oyna ben çorbayı pişirip geleyim, sen yap bozu tamamla ben maçın gollerini seyredeyim” cümlelerini duymak istemez.
 • Çocuklar korkularının, kaygılarının önemsenmesini ister

Bu liste daha uzayıp gider. Listede dikkat çekici bir nokta var ki aslında çocukların anne babalarından istedikleri şeylerin hepsini biz yetişkinler de kendi anne babamızdan, eşimizde, arkadaşımızdan istiyoruz.

O halde, aslında çocuklar çok da fazla bir şey istemiyorlar değil mi. Sadece insan olmanın ve birey olmanın getirdiği özellikler ile olması gerekenleri talep ediyorlar bizlerden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi