Anne Babası İkinci Kez Evlenen Çocukların Psikolojisi

Anne Babası İkinci Kez Evlenen Çocukların Psikolojisi

Anne babanın boşanması çocuklar için kolay değildir. Çocuk bu süreçte birçok duyguyu bir arada yaşar. İlk önce var olan durumu inkar etme eğilimi başlar, ardından kendini güvende hissetmeyebilir. Anne baba arasında gidip gelen ve tutarsızlık yaşayan çocuk, nereye ait olduğu ve hayatının bundan sonraki kısmında onu neler beklediği gibi konularda da endişe duymaya başlayabilir.Bu süreçte anne ya da babadan birinin, yeniden evlenmeye kalkması, çocuk için kabul etmesi zor bir olaydır.

Aslında ilk evliliğini yeni bitirmiş kadın ya da erkek için, kısa süre içinde ikinci evliliği yapmak da, her zaman doğru bir karar olmayabilir. Çünkü boşanma yetişkinler için de alışması zor bir süreçtir. Çivi çiviyi söker misali, erkenden yapılan ikinci evlilik her zaman düşünülen mutluluğu getirmeyebilir.

Kadın ve erkeğin de toparlanmak için, yeni bir ilişkiye başlamak için ve yeni bir evlilik gerçekleştirmek için zamana ihtiyacı vardır.

Anne babasının boşanmasına, ayrı evlerde yaşamasına henüz alışmaya çalışan çocuk için, anne ya da babasından birinin yeniden evlenecek olması da kabul edilmesi kolay bir durum değildir.

Boşanma sürecinde yaşadıkları çatışmaların sonunda; belki yeni bir dengeye henüz alışmışlar, belki de hala anne ve babalarının bir araya geleceği umuduna sarılmışlardır. Bundan dolayı, yeni bir evlilik haberinin, çocuğun dünyasında karışıklık yaratması beklenen bir durumdur.

Anne ya da babasının ikinci kez evleneceğini öğrenen çocuğun kafasında, birçok soru dolaşmaya başlar

“Sanırım, annem beni artık sevmeyecek.”

– “Bu yabancı kadına anne dememi istiyorlar. Benim annem var oysa”

-“Bu iyi bir adama benziyor. Acaba onu seversem, babam kızar mı?”

Böyle bir durumda anne babaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır.

 • İkinci evliliği yapacak ebeveyn, yeni eşini çocuğuna tanıtırken dikkatli olmalıdır.
 • Çocuğu yeni eşe “Anne, baba” ya da “Cici anne, cici baba” demesi için zorlamamalıdır.
 • Çocuğun bir annesi ve babası vardır zaten. Çocuk yeni eşe “Abi/Abla” diyebilir.
 • Kendi isteği ile “Anne / Baba” demek isterse, diyebilir.
 • Çocuk zorla düğüne götürülmemelidir. Düğün ortamı eğlencenin bol olduğu bir ortam olduğu için, çocuk orada anne ya da babasını yeni eşi ile dans ederken ve eğlenirken gördüğünde, üzülebilir. Çocuğun düğüne katılıp katılmayacağı, yaşına ve gelişimine göre verilmesi gereken bir karar olmalıdır.
 • Çocuk anne babasının yeni eşinin kabul etmekte zorlanabilir. Böyle bir durumda “Ama çok ayıp, o seni çok seviyor” diyerek çocuk suçluluk psikolojisi içine sokulmamalıdır.
 • Çocuk yeniden evlenen ebeveynin evine gitmek istemeyebilir. Böyle bir durumda her iki taraf da çocuğun iyiliğini düşünerek ısrarcı ve zorlayıcı olmamalıdır.
 • Yeniden evlenen ebeveyn, çocuğunun yanında yeni eşi ile çok samimi olmamaya özen göstermelidir. Böyle tabloları gören çocuk, ebeveynini kaybetme korkusunu yaşayabilir.
 • Ayrıca diğer ebeveyni için de endişelenir.
 • Ebeveynler arasında çocuk, haber alma aracı olarak kullanılmamalıdır. “Babanın yeni eşi nasıl, seni seviyor mu” ya da “Annenin yeni eşi anneni üzüyor mu” gibi bilgiler çocuk üzerinden elde edilmeye çalışılmamalıdır.
 • Yeniden evlenen ebeveynin, yeni eşinin de ilk evliliğinden çocuğu varsa, çocuklar arasında dengenin iyi kurulması gerekir.
 • Çocuklara kural koyma, sınır koyma, ödül ceza yöntemleri gibi birçok konuda dengeli davranılmalıdır.
 • Çocuklar kardeş değildir, kardeşmiş gibi davranmak zorunda da değillerdir.

Comments (24)

 • Derya Demir cevap

  Hocam merhaba ben 26 yasinda bir anneyim 5 ve 7 yaşlarinda 2 cocugum var 2 yıl once cocuklarimin babasindan boşandim ve artik hayatimda biri var. Kizim ile tanistirdim evlenmek istedigim adami ve kizini, fakat oglum beni korkutuyor. Hic bi sekilde baska bi adami yanimda istemiyor bu yuzden tanistiramadim. Daha onceki evliligimde neredeyse hersey onun gozlerinin onunde yasandi bu yuzden butun adamlarin bana ayni sekilde davranacagini dusunuyor ve bunu da soyluyor. Ben ogluma nasil anlatmaliyim bu durumu. Depresif bi cocuk ve hemen depresyona girebiliyor daha once tedavi gordu bu yuzden. Henuz iyiyken benim yuzumden tekrar depresyona girmesinden cok korkuyorum. Nasil soylemeliyim sizcea ona bu durumu? Cevabinizi bekliyorum lutfen bana yardimci olun.

  26 Ağustos 2017 , 06:14
  • Iceberg Cocuk cevap

   Derya hanım merhaba, bu durum önemli ve destek alınması gereken bir durum. size önerimiz öncelikle siz ve çocuklarınız bir danışmanlık desteği alın. sizi ve çocuklarınızı tanıdıktan sonra, uzman kişi sizi daha iyi yönlendirecektir. tabi bu süreçte hayatınıza giren yeni kişi ile de görüşmesi gerekir. çocukların psikolojisini etkilememek adına bu süreci destek alarak yürütmeniz gerekiyor. bu desteği bizim merkezimizden almak isterseniz bizi 0555 881 55 55 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

   26 Ağustos 2017 , 11:26
 • nihal gök cevap

  Merhaba,
  ben oğlumun babasından boşanalı 5 yıl oldu, oğlum 10 yaşında 2,5 yıldır devam eden ve oğlumunda 6 aydır haberdar olduğu bir ilişkim var.Telefonda konuşuyorlar ama henüz yüz yüze tanışamadılar.(farklı şehirlerde olduğumuzdan) 3 gün beraber geçirmek için bir plan yaptık, oğlum şuan için çok ılımlı, evlilik fikrine de çok sıcak bakıyor, Aslında 5 yıldır yani ilişkimden çok önce bir gün böyle birşeyle karşılaşırım düşüncesiyle hep konuşuyorum, Sevmek sevilmek güzel şey, kadınlar ve erkekler birbiri için yaratılmıştır vs vs.Oğlum 2,5 yıllık sürecimizden haberdar ve iki sevgili ilişkisine hazırlıklı ama yinede nasıl davranmam gerektiğini kestiremiyorum.Eş adayına mesafeli mi davranmalıyım yoksa abartmadan iki sevgili nasıl davranırsa öyle mi davranmalıyım

  29 Ağustos 2017 , 12:59
  • Iceberg Cocuk cevap

   Merhaba Nihal hanım.Öncelikle geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın. böyle durumlarda ilk etapta çocuk ile yeni ebeveyn arasındaki ilişki genelde iyi olur ama sonrasında dengeler değişebilir. konuyla ilgili olarak yeni eşiniz olacak kişi ile birlikte bir danışmanlık almanız bu süreci sizler ve çocuğunuz adına kolaylaştıracaktır.

   10 Ekim 2017 , 12:47
 • buket cevap

  merhaba ben yedi senedir eşimden ayrıyım oğlum velayeti bende senelerdir oğlumu temmuz ayında biray aglatarak tutuyorlar üç hafta oldu babası evlendi ve oğlumunla konuşma gereği bile duymadı tesadüf ögrendim oğlumda biliyor bir haftadır ders çalışmıyor bıraz etkilendi temmuz ayında babasına gitmek istemiyor oglum dokuz yaşında bu durumda napabilirim teşekkür ederim

  27 Kasım 2017 , 22:00
 • Mehmet cevap

  Merhabalar hocam benim 8 yaşında bir oğlum var 5 yıl önce boşandık eşimle oğlum annesinde kalıyor hafta sonları bende kalıyor 1 ay sonra evlenecem bu durumu nasıl anlatmam gerekiyor konu hakkında yardımcı olurmusunuz

  29 Kasım 2017 , 23:46
 • ahmet pınar cevap

  bir oğlum var eski eşimden, yeni eşimdende bir kızım olacak, oğluma nasıl söylemeliyim.bir baba olarak ne yapacağımı bilemiyorum. oğlumla yeni eşim çok iyi anlaşıyor. ama ben oğluma hala bir kızım olacağını söyleyemedim.

  14 Aralık 2017 , 19:07
 • Ebru cevap

  Merhaba hocam benim durumum farklı bu mesajı bir kız evladı olarak yazıyorum henü 17 yaşındayım babamla annem 12 yıldır ayrı annemlerle annannemlerde yaşıyorum ve annemin hayatında 7 yıldır bir adam var adamla tanışıyoruz adamın 7 tane çocuğu var ben tek çocuğum annemle evlenmek üzere karar aldılar ve ev alındı ben de yardımcı oluyorum ama sanki annem beni istemiyormuş gibi davranıyor sanki o adamla evlense ve ben o eve yerleşsem annem beni şimdi ki gibi sevmicek gibi geliyor evlenmesni çok istiyorum ne yapacağımı bilmiyorum babamlada kalamam bana bakmaz bakamaz en fazla 1 hafta bakar sonra bakamicağını söyler çok çaresizim yardım edersiniz sevinirim çünkü annemden ayrılacağım düşüncesi beni intihara sürüklüyor teşekkür ederim şimdiden.

  17 Haziran 2018 , 02:47
 • Sema cevap

  Hocam Merhabalar 15 yaşında ilk evliliğimden olan bir oğlum var. Eşimden şizofren hastası olduğu için ayrıldım yeni bir evlilik yaptım.Oğlum benimle kalıyor. Bu evliliğimden yeni bir çocuğum olacak ama oğluma en uygun dille nasıl açıklayacağımı bilemiyorum etkilenmesini istemiyorum ,bana bugün bir cevap gönderebilirseniz çok mutlu olacağım saygılarımla..

  20 Haziran 2018 , 14:05
 • Kerem cevap

  Selam Hocam. Ben 14 ay önce ikinci evlilik yaptım. Oglum 18 kizim 8 yasinda annesiyle yasiyorlar. Şimdiki eşimin 8 yaşında oğlu bizimle yaşıyor. Bu evliliğimizden bir bebeğimiz oldu şuan 25 günlük. Ogluma ve kızıma en güzel nasıl anlatabilirim bunu..? Hamileliği ancak mesajlarla yazışarak haber verebildim. Bu biraz problem oldu. Biraz tepkiler verdiler. Ayda bir dısarda gorusuyoruz. Onlari bana gelmeye hiç zorlamiyorum. Hicbiseye zorlamiyorum. Onlarla iletişimimizi nasıl güclendirebilirim. Lutfen bana yardımcı olabilirseniz cok sevinirim…

  5 Temmuz 2018 , 21:36
 • İlknur cevap

  Merhaba. Eski eşimden ayrılalı 6 yıl oldu kızım yeni evleneceğim kişiyi kabullenemiyor ama oğluma evlenmek istediğimi bir türlü söyleyemiyorum nasıl söyleyeceğimi de bilemiyorum 🙁 ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

  20 Temmuz 2018 , 19:45
 • gülsen cevap

  merhaba
  Benim 5,5 yaşında evlat edindiğim bir kızım var .17 günlüktü evlat edindiğimde.5 yaşındayken boşandık.Aynı evin içinde Baba babanne,dede ile yaşıyorduk
  Boşanmadan sonra onlar taşındı.Kızımın psikolojisi baya bozuldu.6 ay sonra babası evlenmeyi düşündüğü kadınla tanıştırdı Gene yıkım oldu çocukta Şimdide kadının oğluyla görüştürülüyor.Babannenin evinden bana gelirken o evde başka çocuk ve kadını bırakıp gelmek zorluyor onu.Çünkü baba görüşmeleri hep evde programlıyor. Benim sorum Bu durumu çocuğuma nasıl normalleştirebilirim.Birde bu sene evlat edindiğimide yavaş yavaş söylemem gerekiyor.Nasıl bir yol izlemeliyim.

  20 Ekim 2018 , 11:57
 • İcenur cevap

  Merhaba Hocam 33 yaşındayım 3 yıl oldu eşimden ayrılalı 14 yaşında bir kızım var babası biz ayrıldıktan 8 ay sonra evlendi ve şimdi bir oğlu oldu
  Benimde bir ilişkim var kızımda biliyor ve evlilik yolunda gidicez fakat kızımdan yana tereddütlerim var bir birimize çok bağlı anne kızız
  Ben evlenince babasının yanında kalacak bu babasının isteği çok içim el vermesede kaç sene sonra evlenirsem evleneyim istekleri bu şekilde
  Kızımda evlenmemi istiyor seninde mutlu olmaya hakkın var annecim diyor ve 8. Sınıfta kızım şuan okulu bitsin öyle düğün olsun diyorum ailemde uzatmak çok doğru olmaz diyor ama bana tavır alır mı ve nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  13 Kasım 2018 , 23:38
 • bahar cevap

  merhaba; oğlum 10,5 yaşında 2 yıl kadar oldu babası ile ayrılalı ondan 1,5 yol öncesinde tekrar ayrılmıştık tekrar denedik ama maalesef şimdi yaklaşık 1 yıllık bir ilişkim var bu yıl evlenmeyi düşünüyoruz onunda bir kızı var annesi ile yaşıyor. biz farklı şehirlerdeyiz ama onun oldugu yere taşınmam gerekiyor oğlumun babasıyla aynı şehirdeyiz haftasınları babası ile görüşüyor babasına düşkün bir çocuk babasınında birini sevebileceğini evlenebileceğinden bahsettiğimde o zaman daha yanına gitmem şeklinde tepki verdi. durumumu nasıl anlatmalıyım hem şehir değişikliği hem hayatımdaki insanı…??? lütfen bir danışmana başvurun demeyin bu sebeple buraya yazıyorum zaten teşekkürler

  28 Nisan 2019 , 21:59
 • A.. cevap

  Merhabalar hocam ben 40 yasindayim boşandiktan sonra bir hanimefendiyle tanisitim kendisi benden 3 yas buyuk ve iki kizi var buyuk olani 17 kucuk ise 9 yasinda benimde 1 kizim var fakat velayeti annesinde 12 yasinda sorum su 17 yasindaki buyuk kiz surekli sorun cikariyor ennesini benimle gorusturmemek icin herseyi yapiyor kiziyor bağiriyor kapilari carpiyir hakaretler vs hersey annesinin yanindan ayrilmiyor yanliz kalmamamiz icin surekli nerdesin ne zaman geleceksin sorulari ile surekli taciz ediyor bunu nasil değistirebiliriz ne sekilde konusmaaliyiz yardim ederaeniz sevinirim

  8 Mayıs 2019 , 21:03
 • Selen cevap

  Merhaba benim esimin 4 yasinda bir kizi var niz mormalde cok iyi anlasiyoruz lakin son zamanlarda bize geldiginde hep ben annemi ozledim diyor ve eve gitmek istiyor bunun sebebini anlayamiyoruz ve bu durum esimi cok uzuyor bu konuda bize yardimci olursanoz cok sevinirim

  28 Mayıs 2019 , 21:57
 • rania cevap

  bebrği yaşında iken aurılöış bir anne olarak asla yeniden evlrnmeye cesaret edemedimoğlum şimfi 7 yaşınfa ve hiç bsba demedi babasını hiç görmedi. Buna rağmen ben cesaret edemedim. Çok yüce ve ulvi bir insan olması gerekir ki bunun da imkansız olduğunu düşünüyorum. Kendimi oğluma adadım ve hala da aynı fikirdeuim

  6 Haziran 2019 , 00:47
 • Burcu cevap

  Merhaba hocam Abim ve eşi çocuk 3 yaşındayken ayrıldı çocuk şu anda 12 yaşında babadan hep uzak bir çocukluk geçirdi. Annesi 3 ay önce evlenmiş bizimle ve babasıyla tatile gitmesini istiyoruz ama annesi istemediği için çocuk etkileniyor. Kafası karışık ve içine kapanmış nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorum.

  15 Haziran 2019 , 18:04
 • Vuslat cevap

  Benim 3 yıllık bir ilişkim var, birbirimize benzeyen, sakin yapılı, iyi anlaşan bir çiftiz, ben 1 evlilik yaptım fakat çocuğum yok, erkek arkadaşımın ise önceki evliliğinden 7 yaşında bir oğlu var. Çocuk 2 yaşındayken boşanmışlar. Velayet annede, ama çocuk babayla da her daim vakit geçiriyor.
  Biz 3 yıllık ilişkimizi artık evlilikle sürdürmek istiyoruz, ancak erkek arkadaşımın, oğlunun bu evlilik kararından olumsuz etkilenmesinden, okul hayatının olumsuz etkilenmesinden dolayı endişeleri var.Size sorum şu ki: 7 yaşındaki bir çocuk bu kararımız için uygun bir yaşta mıdır, yoksa beklememiz gereken bir yaş var mı?
  Ben çocukla olan iletişimimden yola çıkarak, babasıyla ve benimle geçireceği günlerinde mutlu olacağına inanıyorum, küçük bir köpeğimiz de var, sağlıklı bir aile ortamı sağlayacağımı düşünüyorum, ancak babasının korkularını, sizin gibi bir uzmanın fikrini alarak gidermek istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Çok teşekkür ederim.

  17 Temmuz 2019 , 17:57
 • Çağla cevap

  Merhaba ben 14 yaşindayim ve annem evlenmek istiyor annem 33 yaşinda evlenecegi adam ise 30 kardeşim ise 11 babam benim onlarla yaşamami istemiyor ama ben babami sevmiyorum daha çok söylediklerini.bana yurda gitmemi önerdi babam
  hiç olmazsa annem eskiden biz ölürsek yaşayamiyacağini söylerdi şimdi onun yerine suürekli bize babanizla yaşayabilirsiniz diyo yada ben evlenmesini istemediğim için bana nankör diyip böyle devam edersen artık hiç bişeyin olmam diyor.ben depresyondayim bunun bilincindeyim fakat kimse bana inanmiyor. Ne yapicam ben ikisi arasinda sıkışip kaldim keşke biraz anlasalardı dinleselerdi .niye anne babalar bi gençlik hevesiyle çocuk yapip sonra önemsemiyo neden ben

  15 Ağustos 2019 , 23:58
 • Sewdenur cevap

  Merhaba benim sorum eşimle ayrıldık 5yıldırda ayrıyız birtane kızımız var ablası bizimle iletişime geçti barışalım diye tekrar deneyin diye çocuk için dedi eski eşimin haberi olmadan böyle birşey yapmaz bu sorumluluğunu alamaz diye düşündum ama çocuğum bu süre zarfında babasını 6kez gördü ne yapmama gerek kızımda 5yasinda benim sorum çocuğum bundan nasıl etkilenir ne yapmam gerek bana yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.

  3 Eylül 2019 , 01:24
  • İceberg Cocuk cevap

   lütfen 05558815555 nolu telefonla irtibata geçiniz.

   16 Ekim 2019 , 23:57
 • Yesım cevap

  Mrhba hocam ben 4 yıl once esımden ayrıldım kızım var suan 6 yasında hayatımda biri var evlenecegımı kızımla araları iyi fakat evlenecegımı duyunca keske babam olsaydı dedi tavırlı gıbı biraz ama Bı o kadar da evlenecegım adam seviyor nasıl dawranmalıyım sızce

  13 Ekim 2019 , 01:48
  • İceberg Cocuk cevap

   lütfen 05558815555 nolu telefonla irtibata geçiniz.

   16 Ekim 2019 , 23:57

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi