Lohusa Eşi Olan Erkekler İçin 10 Öneri

Lohusa Eşi Olan Erkekler İçin 10 Öneri

Anne baba olarak bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren sizler için yeni bir süreç başlar. Artık siz en az 3 kişilik bir ailesiniz. Ailenize katılan yeni üyeniz sizin gibi bu dünyaya alışkın değil. Onun için dünyaya alışmak zaman alacak ve bu süreçte anne babası olarak yardımınıza ihtiyacı olacak.

Bebek için bu süreç ne kadar zor ise, anne için de o kadar zordur. “Lohusalık dönemi” dediğimiz dönemde anne de hem bebeğe hem de hayatındaki yeni durumlara alışmaya çalışır. Bu yeni durumlara alışırken, zaman zaman zor anlar da yaşayabilir.

Bu zor zamanlarda annenin en büyük destekçisi, babadır. Babalar yasal olarak kendilerine verilen doğum izni bittikten sonra, gün içinde evde olmadıkları için, birçok ana şahit olamazlar. Akşam eve geldiklerinde yorulmuş, yıpranmış, uykusuz hatta yemek bile yiyememiş bir anne ile karşılaşabilirler.

Peki babalar lohusalık dönemi içindeki anneye nasıl destek olmalıdırlar

  • Baba akşam işten geldikten sonra, anne talep etmeden onu bazı sorumluluklarını devralmalıdır.
  • Baba haftasonları anneye yardım edebildiği durumlar için destek olmalıdır.
  • Bebeğin altını değiştirmek, biberon ile besleniyorsa onun beslenmesini sağlamak ve uyutmak sadece annenin tekelinde olan bir sorumluluk değildir. Bebeğin bu temel ihtiyaçlarının baba tarafından karşılanması, baba-bebek arasındaki iletişim ve etkileşim için de çok önemlidir.
  • Bebeği bir ya da birkaç saatliğine bırakabilecekleri bir yakınları varsa, anne baba dışarıda da vakit geçirmelidir.
  • Anne yeni doğum yaptığı için kendisi ile ilgili beden ve benlik algısı zayıflayabilir. Daha kilolu olduğunu ve güzel görünmediğini düşünebilir.
  • Baba bu konularda anneye destek olmalı ve onun moralini yüksek tutmasını sağlamalıdır.
  • Anneleri en çok zorlayan süreçlerden bir tanesi de gece uyanmalarıdır. Gece uyanmalarında eğer anne bebeği emzirmek için değil de, gazını çıkarmak ya da altını değiştirmek için uyanıyorsa, baba bu süreçte de destek olmaya çalışmalıdır.
  • Evliliğin her anında olduğu gibi, lohusalık döneminde de eşlerin birbirlerine yaptıkları küçük sürprizler, evliliği ve ilişkiyi taze tutar. Bu nedenle babalar annelere küçük sürprizler yapmaya çalışmalıdır.
  • Eğer aileye gelen ikini bebek ise ve ondan büyük başka bir çocuk varsa, baba büyük çocuk ile ilgili sorumluklarda da anneye destek olmalıdır.
  • Mutlu çocuklar mutlu ailelerde büyüyebilirler. Bir çocuk için anne babası ne kadar önemli ise, anne babasının arasındaki ilişki de o kadar önemlidir. Bu nedenle hem anne hem de baba çocuklarına doğru davranışlar ile model olmaya özen göstermelidirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi