Bekçi Anne Sendromu Nedir?

Bekçi Anne Sendromu Nedir?

Son dönmede nasıl ki, çocuklarla ilgili farklı gelişim dönemlerine ait farklı sendromlar türediyse, anne babalar için de farklı sendromlar ortaya çıkıyor.

Bunlardan en çok bilineni “Bekçi Anne Sendromu” Bu sendromun özellikleri nelerdir:

 • Bekçi anne özelliği gösteren anneler, çocuklarına kendilerinden başka kimsenin bakamayacağını düşünürler. Eşlerine, kendi annelerine, kayınvalidelerine bile güvenmezler.
 • Çocuklarını evde babasının ya da anneannesinin yanında bırakıp kısa süreli de olsa dışarıya çıkmazlar.
 • Dışarı çıkmış bile olsalar ya sık sık evdekileri arayıp çocuğun durumu ile ilgili bilgi alıp, sürekli direktif verirler, ya da dışarı çıktıklarına pişman olup işlerini bitirmeden hemen eve geri dönerler.
 • Dışarıda oldukları sürede sürekli olarak saate bakarlar, huzursuz bir halde yaptıkları şeyden de zevk almazlar.
 • Alışveriş, gezme ya da eğlence için dışarı çıkmışlarsa, çocuklarını evde başka birine bıraktıkları için kendilerini suçlu hissederler, bu suçluluk duygusu vicdan azabına dönüşebilir.
 • Bu duygular ile eve geri döndüklerinde çocuklarına sıkı sıkı sarılıp ağlayan anneler de vardır.
 • Çocuklarının tüm ihtiyaçlarını sadece kendileri karşıladıkları ve diğer aile üyelerinin yaptığı şeyleri beğenmedikleri için oldukça yorulurlar.
 • Baba, anneanne ya da babaanne yardımcı olmak istediğinde ise onların yaptığı birçok şeyi eleştirirler. “Bez öyle bağlanmaz, kucağına öyle alma, ben böyle mi giydiriyorum, daha özenli davran” gibi uyarıları nedeniyle diğer aile üyeleri de zamanla ona yardım etmekten vazgeçer.
 • En çok da doğum izinleri bitip de işe başlayacakları zaman sıkıntı yaşarlar. Sabah kapıdan çıkarken çocukları ile dakikalarca süren vedalaşma nedeniyle, çocuklar da onlardan çok zor ayrılır.
 • Akşam işten geldiklerinde ise tüm gün çocuklarından ayrı kalmanın verdiği vicdan azabı ve suçluluk duygusu ile çocuklarının her dediğini yapar, ağlamaması için ellerinden geleni yaparlar.
 • Çocuk yaş ve gelişlim açısından ayrı yatmaya hazır olsa da, anne hazır olmadığı ve çocuğundan ayrı yatmayı ona ihanet gibi gördüğü için, yatak ayrıma süresi uzadıkça uzar.

Eğer yukarıdaki özellikler sizde varsa, siz de bekçi anne olabilirsiniz. Bunu fark ettiğiniz andan itibaren bu durumla mücadele etmeye başlayın. Ne çocuğunuz ne de diğer aile üyeleri sizin bu halinizden hoşnut olmayacaklar.

Eşiniz çocuğunuzun bezini gevşek bağlamış ve bu yüzden çişi dışarı çıkmış olabilir. Bu durumda “Ben böyle mi yapıyorum, hiç mi dikkat etmedin benim nasıl yaptığıma, bırak bırak ben yaparım” şeklinde ifadeler kullanmak yerine, “Sanırım biraz gevşek bağlamışsın bezi, bir dahaki sefere yan bantlarını biraz daha sıkı bağlayabilirsin” şeklinde uyarıda bulunmak daha yapıcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi