Çocuklar Ve Bayram

Çocuklar Ve Bayram

Bayramlar söz konusu olduğunda biz yetişkinler “Nerede o eski bayramlar” diyerek lafa başlıyoruz. Eski bayramları özlüyoruz, anıyoruz.

Çocuklarımızın eski bayram sevinci ve heyecanını yaşayamadığından yakınıyoruz. Peki, çocuklarımıza bayram sevinci ve heyecanı yaşatabilmek için neler yapabiliriz.

Aslında bunu düşünürken aklımıza kendi çocukluğumuz gelsin. Biz nelerden mutlu olurduk, onları yaşatmaya çalışalım çocuklarımıza

  • Bayram öncesi, çocuğumuzla bayram alışverişine çıkın. Çocuklar için alınan “Bayramlık” çok değerli bir giysidir, çocuğunuz ile birlikte alışverişe gidip, onun da fikrini alarak alışveriş yapmanız onun gelişimi için de çok değerlidir.
  • Bayramda çocuğunuzun sevdiklerine vermek üzere küçük hediyeler hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Bu hediyeleri dışarıdan satın almanıza gerek yok, hatta satın almasanız da, evde çocuğunuz ile birlikte yapsanız çok daha güzel olur. Bu hediye küçük bir resim olabilir, yırtma yapıştırma ile yapılan bir ürün olabilir. Önemli olan çocuğunuz ile birlikte yapmanızdır.
  • Evde yaptığınız bayram hazırlığı varsa, çocuğunuzun yaşı ve gelişimine göre, onu da bu hazırlık sürecine dahil etmenizde fayda olur.
  • Bayram temizliğinde çocuğunuzun toz alarak size yardım etmesi yada pasta börek yaparken size destek olması, bu anlarda anne baba çocuk paylaşımları için çok önemlidir.
  • Bayram için gittiğiniz market alışverişinde bayram çikolatası, bayram kolonyası vb alışverişte, çocuğunuzun size eşlik etmesi önemlidir.
  • Çocuğunuza bayram ziyaretinin ne anlama geldiğini anlatın. Çocuğunuzun yaşı ve gelişimi uygunsa, size gelen misafirlere şeker ve çikolata tutma görevini ona verebilirsiniz.
  • Bayramlarda küçük yaşta olanların, büyüklerin elini öptüğünü ona anlatın. Gittiğiniz bayram ziyaretlerinde de sizden büyüklerin elini öperek, çocuğunuza model olabilirsiniz.

Hepinize iyi bayramlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi