İdeal Bakıcı Nasıl Olmalıdır ?

İdeal Bakıcı Nasıl Olmalıdır ?

Konu çocuk bakımı olduğunda, tercih ettiğimiz şey en azından güvenli bağlanma döneminin önemli bir basamağı olan 0-2 yaş aralığında çocuğa annenin bakmasıdır.

Annenin çocuk ile birlikte vakit geçirmesi, onun temel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılaması çocuğun gelişimi için önemlidir. Anne için de, çocuğunun ilklerine şahit olmak çok keyifli bir süreçtir. Eğer anne çocuğun bakımını sağlıyorsa, onun ilk adımına, ilk kelimesine, ilk dişine şahit olacaktır.

Ama annenin çocuğunu bakımını uzun süre üstlenme gibi bir şansı yoksa, ikinci seçenek çocuğa kendi ailesinden birisinin bakmasıdır. Bu kişi genellikle anneanne ya da babaanne olur.

Anneanne babaannelerin yaşının 50-60 civarı olduğunu ve genellikle de sağlık problemleri olduğunu düşünürsek, çocuğun temel ihtiyaçları olan yeme, uyku, alt değiştirme gibi günlük rutinleri yapabilmektedirler.

Anne babalar için üçüncü seçenek ise çocuk için bakıcı tutmaktır. Bu süreç hem karar verme hem de uygulamaya geçme aşamalarında zor bir süreçtir. Birkaç tane bakıcı denenir, bakıcı ile anne baba arasında güven ilişkisi kurulmaya çalışılır. Çocuğun bakıcıyı kabullenme süreci endişe ile izlenir.

Peki tüm bunlar göz önüne alındığında, anne babalar çocukları için bakıcı seçerken nelere dikkat etmelidirler.

  • Bakıcı olacak kişi çocuk bakımını bilmenin yanı sıra, çocukla nasıl konuşulacağı, nasıl oyun oynanacağı, kural ve sınırların nasıl konulacağı konularında da bilgi sahibi olmalıdır.
  • Çünkü bakıcıdan beklenen sadece tüm gün boyunca çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılaması değil, onu dışarı çıkarması, onunla iletişim kurması ve oyun oynamasıdır. Çocuğun gelişimine katkı sağlayacak bu günlük rutinler önemlidir.
  • Bakıcı, yaşlı ya da sağlık problemleri olan birisi olmamalıdır. Çocukla ilgilenebilecek, çocuğa ayak uydurabilecek, çocuğun kendisine zarar vermesine engel olacak şekilde dikkatli olabilecek özelliklerde olmalıdır.
  • Tercihen bakıcının anne olan biri olması da önemli bir faktördür. Çok şart olmamakla birlikte, tercih edilebilecek bir özelik olabilir. Bakıcının anne olması çocuk bakımı ve çocuk gelişimi konularında deneyimli olması anlamına gelebilir.
  • Bakıcı küçük bir çocuğun sorumluluğunu alabilecek bir yaşta olmalıdır. Örneğin 17-18 yaşlarında genç bir kız eğer kardeşi yoksa ve daha önce ailesinde küçük çocuk olmamışsa, ondan çocuk bakımı konusunda deneyimli olması beklenemez.
  • Son zamanlarda anne babalar yabancı uyruklu bakıcıları da tercih etmektedir. Yabancı uyruklu bakıcıların en büyük dezavantajı konuştukları dildir. Çocuk günün büyük bölümünü bakıcı ile geçirdiği için onunla Türkçe değil yabancı dil konuşan bakıcının olması, çocuğun dil gelişimi için olumsuzluk yaratabilir.
  • Bakıcı söz konusu olduğunda diğer önemli bir konu da güvenliktir. Bu konu anne babaların en çok endişe ettiği konular içindedir. Anne babanın evde olmadığı saatlerde bakıcının çocuğa kötü davranmadığından emin olmak isterler.
  • Çocuk bakıcısı olacak kişide aranacak önemli bir özellik de çocuk sevgisidir. Bakıcı; çocukları seven, onlara sevgisini sağlıklı şekilde gösteren, çocuğu ihmal ve istismar etmeyen kişi olmalıdır.
  • Bakıcı çocuk hastalıkları ve ilkyardım bilgisi konularında da az da olsa bilgiye sahip olmalıdır. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta nasıl müdahale edileceğini ya da nasıl yardım isteyeceğini bilmesi önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi