Savaş Görüntüleri Çocukları Nasıl Etkiler

Savaş Görüntüleri Çocukları Nasıl Etkiler

Son günlerde hem televizyonda hem de sosyal medyada dünyada yaşanan savaş olaylarına ilişkin birçok görüntü var.

Biz yetişkinler bile bu görüntülere bakmakta zorlanırken ve görüntüler bizi bu kadar derinden etkilerken, çocukların etkilenme derecesi bizden kat kat fazla olmaktadır.

Çocuklar özellikle okul öncesi dönemde soyut kavramları anlamakta zorlanırlar. Onlar için dünyadaki en kötü şey anne babasının istediği oyuncağı almaması ya da arkadaşı ile kavga etmesidir. Savaş, katliam, ölüm gibi kavramları anlamakta zorlanırlar.

Kavga etmek bile çocuklar için saniyeler dakikalar içinde başlayan ve biten bir süreçken, bir ülkenin başka bir ülke halkını bombalaması, ölümlerin olması gibi kavramlar onlar için çok ağırdır.

Bu nedenle çocuklarımızı bu tarz haberlerden ve görüntülerden uzak tutmaya çalışmalıyız. Çocuklar gördükleri ya da duydukları olayları genelledikleri için, savaş sahnelerini gördüklerinde de bizim ülkemizde de böyle şeyler olacak mı, biz de mi öleceğiz, bizim evimize de mi bomba atacaklar gibi endişeleri başlayabilir.

Bu süreçte anne babaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

  • Savaş, ölüm, katliam gibi soyut kavramları çocukların yanında sıklıkla kullanmayın
  • Haberleri izlerken yaptığınız yorumlara dikkat edin. Çocuğunuz sizi gözlüyor ve dinliyor olacak.
  • Çocuğunuz yaşanan olaylar ile ilgili sorular sorarsa, sorularını cevapsız bırakmayın.
  • Çocuklarınızın sorularına yaşlarına ve gelişimlerine uygun cevaplar vermeye çalışın.
  • Soruları cevapsız bırakılan ya da sorularına yaşına uygun olmayan detaylar içeren cevaplar verilen çocuklarda kaygı artabilir.
  • Çocuklarınız bu olaylar ile ilgili sizinle konuşma istese, “Bunlar sana gör konular değil” deyip onları susturmayın.
  • Çocuklarınızı dinleyin. Neler düşündükleri, neler hissettikleri önemli.
  • Oyunlarını, yaptıkları resimleri daha dikkatli gözlemleyin. Oyunlarında ve resimlerinde savaş ve ölüm detayları varsa, bu önemli bir sinyal olabilir.
  • Çocuğunuz size “Bizim ülkemizde de savaş olacak mı” diye sorarsa “Bizim ülkemizde şu anda böyle bir durum yok” diyerek cevap verin.
  • “Savaş bu belli olmaz, şimdilik yok ama olabilir” gibi açık uçlu cevaplar vermeyin. Bu cevaplar çocuğunuzun kaygısını daha da arttırır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi