Çocuğunuzla Birlikte Kek Yapmak Ona Ne Kazandırır?

Çocuğunuzla Birlikte Kek Yapmak Ona Ne Kazandırır?

Çocuklar bebeklik döneminden itibaren mutfağa çok ilgi duyarlar. Tencere tavalar ile, kaşık çatallar ile oynamak, tencerede pişen yemeği merak edip içine bakmak istemek, mutfağa her geldiklerinde orayı burayı karıştırmak en çok keyif aldıkları şeylerdendir.

Çünkü anneler en çok mutfakta zaman geçirir, çocuklar da onlarla mutfakta zaman geçirmekten ve mutfağın her köşesini keşfetmekten çok hoşlanırlar.

Mutfak çocuk için bu kadar merak edilen bir yerken onu mutfaktan uzaklaştırmak yerin tam aksine mutfağın içine dahil etmek gerekir.

Bunu yapmanın en kolay yolu da çocuğunuzla birlikte mutfakta bir şeyler yapmaktır. Çocuğunuzun yaşına ve gelişim düzeyine göre salata yapabilir, meyve salatası yapabilir ya da basit yemekler yapabilirsiniz.

Çocukların da en çok keyif aldığı faaliyetlerden biri kek yapmaktır. Kek yapmak deyip geçmeyin. Çocuk mutfakta anne ya da babası ile birlikte kek yaptığında çok fazla kazanım elde ediyor. Nedir bu kazanımlar

 • Çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmiş olursunuz ve onun çok mutlu olmasını sağlarsınız
 • Merak ettiği ve zaman zaman yasaklanan mutfağı onun ellerine bırakmış olursunuz.
 • Kek için gerekli malzemeleri çıkarmak için dolapları açıp kapattığında aslında o merakını gidermiş olur.
 • Ona sorumluluk vermiş olursunuz. Bu sorumluluğu yerine getirirken de onu gözlemleme fırsatınız olur. Sizi ne kadar iyi dinliyor, dikkat süresi nasıl, verdiğiniz işi nasıl yapıyor, hangi konularda desteğe ihtiyacı var. Çocuğunuzu tanımak için bundan daha iyi bir fırsat olmaz sanırım.
 • Çocuğunuza matematiksel kavramları kazandırmış olursunuz. Yumurta sayısı, şekerin ölçüsü gibi öğelerle matematik onun için keyifli hale gelir.
 • Aynı zamanda zıt kavramları da pekiştirmiş olursunuz. Az çok, sıvı katı, hızlı yavaş vb.
 • Çocuğunuzun motor gelişimine ciddi katkı sağlamış olursunuz. Mikser ile karıştırtmak, karıştırıcı ya da çırpıcı ile karıştırmak motor beceriler için önemli deneyimlerdir.
 • Çocuğunuzun özgüveni gelişmiş olur. Şimdiye kadar sadece annesinin yaptığı keki, kendisinin de yapabildiği gören çocuk, başka başarılara imza atmak için motive olur.
 • Çocuğunuz sabretmeyi ve beklemeyi öğrenir. 10 dakikada karıştırıp fırına koyduğunuz kekin, 30 dakika boyunca pişmesini beklemek sabır gerektirir.
 • En sonunda keki fırından çıkardığınızda da çocuğunuz şunu öğrenir. Hayatta pek çok şeyi başarabilirim. Yeter ki doğru yöntemi kullanayım, çaba göstereyim ve sabırlı olayım. Her emeğin karşılığı mutlaka alınır.
 • Bu duygu ve düşünceler ile kendinize ve çocuğunuza birer dilim keke koyarsınız ve afiyetle yersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi