Cinsel Eğitim Neden Önemlidir?

Cinsel Eğitim Neden Önemlidir?

Cinsel Eğitim Neden Önemlidir? Verilen Eğitimin Kalitesi ya da Kalitesizliği Nelere Yol Açar?

Bizler, vücudumuz hakkındaki bildiklerimizin yaklaşık %80ini ilk 18 ayda öğreniyoruz. Cinsellik hayatın temel ve doğal bir parçasıdır. Bu nedenle çocuğun soru sorması da tekrar edelim ki normaldir. Çocuğu “nerden duyuyorsun böyle pis şeyleri”, “seni terbiyesiz duyamayayım bir daha “ gibi azarlasanız cinselliğin pis, kirli ve kötü birşey olduğuna inanacaktır. Türkiye’de hem kadınlarda hem erkeklerde görülen cinsel fonksiyon bozuklukları fazladır ve temelinde bu tür azarlanmalar, susturulmalar vardır. Yani cinselliği pis ve kötü bişey gibi algılayan çocuğun ileride cinsel yaşamı da sorunlu olacaktır.

Bizimki gibi kapalı toplumlarda cinselliğin sadece üremeyle ilgili olduğu sanılıyor. Halbuki cinsellik pek çok konuyu kapsar ve üreme sadece bunlardan biridir. Anne ve babaların bu sorular karşısındaki paniği gereksizdir. Bu sorular  aynı zamanda yetişkin olarak sizin de cinsellikle, cinsel bilgi ve tutumlarınızla olan yüzleşmenizdir. Rahat değilseniz rahat cevap da veremezsiniz.

Evde kaliteli ve tatmin edici bir eğitim verdiğinizde çocuk dışarıdaki kaynaklara meyletmez. Ama bilgi açığı varsa, merakı doyurulmuyorsa, sağdan soldan, arkadaşlardan, dergilerden, internetten  bilgi öğrenmeye çalışacak ve belki de pek çok yanlış bilgini sahibi olacaktır. Bu nedenle evde doğru bilgiyi alırsa, dışarıdan gelen yanlış bilgileri eleme şansı olur.

Cinsel eğitim içinde yaşanılan toplumun değer yargılarını da öğretmeyi gerektirir. Toplumun normlarından bahsetmek, gençlere istenmeyen gebelik, aids,bekaret  gibi konularda bilgi vermek gerekir.

Ergenlik öncesi çocuğa mutlaka bilgi verilmelidir. Zaten ruhsal değişimleriyle yeterince hırpalanan çocuk bedensel değişimlerini de hazırlıksız olarak yaşarsa çok daha fazla zarar görecektir. Ergenlik öncesinde onu nelerin beklediğini, neler olacağını anlatmak gerekir. Böylece yaşadıklarıyla daha kolay başa çıkabilecektir. Ergenlik demişken bazı yörelerde adet gören genç kıza tokat atılması gibi bir gelenek vardır. Bu çok yanlıştır. Kızın  ileride vajinismusa varan cinsel sorunlar yaşamasına sebep olur. Adet kanamasına da pek çok yerde kirlenmek denmektedir. Bunu duyan  kız çocuğu adet dönemlerinden nefret edecek ve belki de çok daha kötü geçirecektir. Bunun yerine kadın vücudunun adet dönemine neden ihtiyacı olduğunu ve neden kan geldiğini anlatmak gerekir. Yine genç erkeklere de ıslak rüyalar konusunda bilgilendirmek ve bunun vücudun doğal bir fonksiyonu olduğunu anlatmak gerekir.

Bir başka yanlışta kadınların bir araya geldikleri ev oturmalarında çocukların yanında cinsel şeyleri konuşmalarıdır.Genellikle ilk geceler  ve o ilk gecenin ne kadar kötü ve korkutucu geçtiği anlatılır. Bu  bilgiler çocuk dinlemiyor görünse bile kafasına yerleşir. Yine bir annenin çocuklarına sürekli -ne kadar fedakar olduğunu ispatlama çalışması olarak- nasıl acı çekerek doğum yaptığını anlatması da doğru değildir. Bunun yerine doğum yapmanın bir miktar can acıttığını ama bebek kucağa alınınca tüm o acının geçtiği ve buna değdiği anlatılmalıdır.

Bunların yanında cinsel eğitimin bir başka parçası da  çocuklara mahremiyetin öğretilmesidir. Çocuk sizin cinsel organlarınızı görmek isteyebilir veya eşinizle aranızdaki cinsel ilişkiyi sorabilir. Bu durumda “bunlar çok özel şeyler ve başkalarına anlatılmaz” demelisiniz. Yatak odasına girerken kapı çalması gerektiğini öğretmelisiniz ve siz de onun odasına öyle girmelisiniz. Mutlaka  ayrı yatmaya alıştırmalısınız. Odası  ayrı olmalıdır. Aynı odada yatmak sakıncalıdır. Çocuklar  sizin cinsel ilişkinize ya da sözlerine tanık olabilirler ve bunlar onların ruhlarında ciddi travmalar yaratır. Odası ayrı olmalı ve küçük yaşlardan hatta başından böyle alıştırılmalıdır. Farklı cinsiyetteki  kardeşlerin odaları da  ayrı olmalıdır.

Çocuğu başkalarının yanında soyunmaması ve yabancı birine kendini elletmemesi gerektiği konusunda da bilgilendirmelisiniz. Kendi bedeninin mahremiyetini bilmelidir. Özellikle küçük kız çocuklarına yaz aylarında çok açık giydirmek doğru değildir. Otobüste ya da kucağa her alınışında iç çamaşırın görünmesi bundan sapkınca bir haz alacak kişilerin işine yarayabilir. Buna  dikkat etmek muhafazakarlık değildir. Derli toplu giydirmek kendi bedeninin ve sınırlarını öğrenmesine yardımcı olur. Özellikle Türkiye’nin çocuk pornosunda önde giden ülkelerden biri olduğunu düşündüğümüzde çocuklarımızı bu tür olaylardan  korumalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi