Pedofili Nedir

Pedofili Nedir

Çocuk istismarı dendiğinde akla ilk gelen terim “Cinsel İstismar” olsa da, aslında duygusal istismar, fiziksel istismar gibi daha pek çok boyutu vardır.

Çocuğun cinsel istismarı, rıza yaşının altında bulunan bir çocuğun, cinsel açıdan olgun bir yetişkinin cinsel doyumuna yol açacak bir eylem içerisinde yer alması ya da bu duruma göz yumulması olarak tanımlanmaktadır.

Cinsel istismar, direk olarak çocuk bedeni üzerinde yapılan bir takım cinsel eylemleri  kapsadığı gibi, çocuklara cinsel içerikli video ve fotoğrafların gösterilmesi, çocuğa cinsel ilişkinin izlettirilmesi şeklinde de olabilmektedir.

Halk arasında “Sübyancılık” olarak bilinen pedofili ise, bir tür hastalıktır. Bu hastalık DSM-IV-TR (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı Gözden Geçirilmiş 4.Baskı) tanı ölçütlerine göre şu şekilde tanımlanmaktadır. Pedofili, en az 6 aylık bir süre boyunca, kişide ergenlik dönemine girmemiş bir çocukla ya da çocuklarla cinsel etkinlikte bulunma ile ilgili yoğun, cinsel yönden uyarıcı fantezilerinin, cinsel dürtülerinin ya da davranışlarının yineleyici bir biçimde ortaya çıkması olarak tanımlanmıştır.

 

DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre pedofili tanısı konabilmesi için kişinin en az 16 yaşında olması ve cinsel etkinlikte bulunduğu çocuklardan en az beş yaş daha büyük olması gerekmektedir. 

 

Pedofilik bireyler, çoğunlukla yakın çevrelerinden çocukları seçerler. Zaten, çocuklarda cinsel istismar vakaları incelendiğinde, istismarcıların ya da pedofilik kişilerin çoğunlukla çocukların yakını ya da komşusu olduğu gözlenmektedir.

Pedofilik kişiler öncelikle, çocuklarla yakın ve sevgi dolu bir iletişim kurarlar. Çocuğu  yaşına göre ona şeker verme, onu evine davet edip bir şeyler ikram etme, anne babası ona kızdığında onu koruma gibi davranışlar ile çocuğun güvenini kazanmaya çalışırlar.

Pedofilik bireylerin eylemlerini gerçekleştirmek için tercih ettikleri yerler genelde çocuğun tanıdığı bildiği yerlerdir. Küçük çocuklar ve kız çocuklarının çoğunlukla kendi evlerinde ya da pedofilik bireyin evinde, ergenlerin ve erkek çocukların ise ev dışındaki yol kenarı, ağaçlıklar, okul, oteller gibi yerlerde cinsel istismara uğradıkları ortaya çıkmıştır

Pedofilik kişiler, aile içinde ve sosyal ortamlarda içine kapanık, sosyal ilişkileri zayıf kişilerdir. Genellikle psikoseksüel açıdan olgunlaşmamış kişilerden oluşurlar. Çoğunluğunu 40-70 arası erkekler oluşturur.

Ailelere Öneriler:

 

– Çocuklarınızın kimlerle vakit geçirdiğini takip edin. Çevrenize yeni taşınan bir komşu varsa ve çocuğunuzla çok ilgiliyse, o komşu hakkında biraz bilgi toplayın.

 

-Çocuğunuzun internete ulaşımını kontrol edin. Ev dışında internete ulaşımı var mı kontrol edin ve bilgi edinin.

 

– Çocuğunuzun arkadaşlarıyla iletişim içinde olun ve son zamanlarda garip davranışları var mı arkadaşlarından öğrenin.

 

– Çocuğunuzun yakınındaki kişilere karşı dikkatli olun.

 

– Çocuğunuzla iletişim içinde olun.Çocuğunuzla iletişiminiz bozuksa profesyonel destekle iletişiminizi geliştirin.

 

– Çocuklarınızın davranışlarını gözlemleyin. Bir şeyden şüphe ederseniz doğru şekilde konuşmaya çalışın.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi