Down Sendromlu Çocukların Gelişim Takibi Nasıl Olmalı

Down Sendromlu Çocukların Gelişim Takibi Nasıl Olmalı

Down sendromlu çocukların doğumdan itibaren gelişim takibinde olması önemlidir. Tüm gelişim alanlarında düzenli takip altında olan çocuklarda, daha sistemli ilerlemeler sağlanması mümkün olabilmektedir.

Down sendromu doğum öncesi tanılanabilen nadir durumlardan biri olduğu için, doğum sonrasında zaman kaybetmeden gelişimsel destek almak önem taşımaktadır.

Bu gelişim desteği içinde şu noktalar olmalıdır:

  • Düzenli olarak çocuk gelişimi uzmanı tarafından takip alında olması
  • Düzenli aralıklarla gelişim testlerinin uygulanması
  • Gerekli olduğu ve çocuk hazır olduğu zamanda özel eğitim desteğinin başlaması
  • Çocuk için uygun olan zamanda gelişimsel hazırbulunuşluğu da varsa konuşma terapisi desteğinin başlaması
  • Okul öncesi dönem ve ilkokul döneminde akademik olarak destek eğitimlerin verilmesi

Tüm bu gelişim takibi ve destek eğitimler sırasında, ailenin desteği ve işbirliği de çok değerlidir. Aile de çocuğunun gelişim sürecini yakından takip etmeli, ve gerekli durumlarda destek alacağı farklı uzmanlara da gitmelidir.

Down sendromlu çocukların gelişim sürecinde konuşma terapisi önemli bir yer tutmaktadır. Down sendromlu çocukların dilleri diğer çocuklara göre daha büyük olduğu için, bu durum onların dil ve konuşma gelişimini etkilemektedir.

Gelişimsel olarak konuşma terapisine uygun oldukları zamanda, hem kelime hazineleri geliştirmek hem de var olan artikülasyon problemini azaltmak amacıyla konuşma terapisi desteğine başlanabilir. Konuşma terapisi desteğinin ne kadar süreceği çocuğun gelişimsel düzeyine göre değişebilir.

Özel eğitim destek programı da uzun soluklu olarak devam etmektedir. Bu destek programında, çocuklara hem kavram öğretimi hem de akademik beceri öğretimi yapılmaktadır.

Okul öncesi kavramlar, renkler, şekiller, rakamlar, temel matematik becerileri, okuma yazma becerileri gibi pek çok alanda çalışmalar yapılmaktadır.

Down sendromlu çocuklarda hipotonik olma durumu da sıklıkla gözlendiği için, özellikle küçük yaşlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği de önem taşımaktadır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi