Otizmin 10 Temel Belirtisi Yeniden Belirlendi

Otizmin 10 Temel Belirtisi Yeniden Belirlendi

Birçok gelişim probleminde olduğu gibi, otizmde de önemli olan erken tanıdır. Erken tanı ve beraberinde başlayan erken özel eğitim ile, birçok otizmli çocukta gelişmeler yaşanmaktadır.

Erken tanı için, anne babalar çocuklarını objektif olarak değerlendirmelidir.  Bu değerlendirme ve gözlemleri hem çocuklarının doktorları hem de bir çocuk gelişimi uzmanı ile paylaşmaları ve gerekli testlerin yapılması ilk aşamada çok önemlidir.

Son dönemde yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular ışığında 6-12 aylık bebekleri ileri evre iletişim bozuklukları ile ilişkili olabilecek 10 temel belirti tanımlandı. Bebeklerin bu belirtiler açısından takip edilmesi durumunda teşhisin çok kolay şekilde konulabileceğini belirtiliyor.

İşte otizm tanısı için 10 temel belirti:

1-Kendisine bakan kimselere nadiren gülümseme;

2-Başkalarının çıkardığı sesleri veya gülücük gibi hareketleri nadiren taklit etme;

3-Ses çıkarmada gecikme veya nadiren ses çıkarma;

4-6-12 aylıkken ismine tepki vermeme;

5-10. aydan itibaren el işaretleri ile iletişim kurmama;

6-Göz teması kuramama;

7-Nadiren dikkatinizi çekme;

8-Ellerde, ayaklarda, bacaklarda sertleşme veya el bileklerini çevirme gibi olağan dışı vücut hareketleri ve olağan dışı duruş ve diğer tekrarlayıcı davranışlar;

9-Onu kaldırmak istediğinizde size doğru uzanmaması;

10- Yuvarlanma, emekleme gibi hareketler açısından motor gelişim geriliği.

Bu belirtilerden sadece bir tanesinin çocuğunuzda var olması, onun otizmli olması anlamına gelmez. Birkaç belirtinin bir arada olması gerekmektedir.

Anne babalar bu belirtilerden birkaçını çocuklarında gözlemlediklerinde, gelişim testi yaptırmalı, gelişim takibine başlamalı, gerekli görülürse özel eğitim sürecine de başlamalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi