Çocukların Çizdiği Resimler Neden Önemli

Çocukların Çizdiği Resimler Neden Önemli

Çocukların hayal güçlerinin ne denli geniş olduğu hemen herkesçe kabul görmüş bir düşüncedir. Çocuklar işte bu sınırsız hayal kurma becerilerini gerek söylemlerine, gerek olaylara verdikleri tepkilere, gerek kurdukları oyunlara ve gerekse çizimlerine ve resimlerine çokça yansıtırlar. Birçok uzmanın, konuyla ilgili buluştuğu ortak payda, çocukların bu sınırsız hayal güçlerini serbestçe somutlaştırmalarına, ortaya çıkarabilmelerine, kendilerini ifade etmelerine olanak sağlayacak ortamları çocuğun evi ve yakın çevresinde sağlamaktır.

Çocuğun hayal ürünü söylemleri, fikirleri, oyunları ve resimleri ile ilgilenmemek, bunlar hakkında konuşmamak, çocuğu bunları yaparken gözlemlememek ve hatta çocuğun bu gerçeküstü fikir ve ürünleri ile dalga geçmek, ciddiye almamak son derece yanlış bir tutum olacaktır. Kendini yaptıklarında, söylediklerinde özgür hissetmeyen, yaptıklarına bakılarak kendiyle alay edileceği kaygısını taşıyan çocuk, bir sonraki deneyimleri için isteksiz ve çekingen tavır sergileyebilir.

Çocuk resimleri çocuğun yalnızca duygu ve düşünceleri hakkında değil, aynı zamanda çocuğun bilişsel (zihinsel) gelişimi ile ilgili de ipuçları verir. Yani çocuğun içinde bulunduğu gelişim döneminin özelliklerine bakarak çocuğun çizgileri bu doğrultuda analiz edilirse, çocuk beklenen gelişimiyle aynı doğrultuda mı yoksa bir ileri ya da gerilik durumu mu var bize konuyla ilgili bilgi verebilir. Aynı şekilde, resim alanında üstün yeteneği olan çocuğu erken tanılamada kullanılacak tekniklerin başında gelir.

Çocuk resimlerini analiz etmek için önemli birkaç nokta, çocuğun resmi yaparken davranışlarını, tepkilerini gözlemlemek, çocuğu izlemek fakat bunu ona belli etmeden yapmak (ki bu, çocukta izleniyor hissine kapılarak kendi gibi olmasını engellemenin önüne geçmek içindir), çocuğu resim yapmaya zorlamamak, onu resim yaparken yönlendirmemek ve çocuğu resminde özgür bırakmaktır. Daha detaylı bilgi almak adına, çocuk resmi bitirdiğinde onunla resmi hakkında konuşulabilir, sorular sorulabilir.

Çocuk resimleri testleri, resim analizleri ve yorumlaması, çocuğu değerlendirmede kullanılabilecek masrafsız, çabuk sonuçlar verebilen hem de eğlenceli bir projektif değerlendirme biçimidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi