Üç Ay Okul Tatili

Üç Ay Okul Tatili

Yaşasın!..Uzun ve yorucu bir okul döneminden sonra nihayet çocuklarımız tatilde.  Çocuklar tarafından tatil istediği kadar bilgisayarla ya da televizyonla vakit geçirme, istediği zaman yatma ve kalkma, istediği zaman istediğini yeme şeklinde algılanmaktadır. ..Peki anne babalar için de durum böyle midir? Çocuklar için rahatlama ve serbestlik olan tatil dönemi anne babalar için özellikle zaman ve aktivite planlaması gerektiren yeni bir sürecin başlangıcıdır..

Ancak sınavlar, dersler, erken kalkma zorunlulukları gibi birçok zorluğun geçici bir süreyle de olsa son bulduğu bu dönem, anne ve babalar için acilen cevaplanması gereken birçok soruyu da beraberinde getirmektedir.

Çocuklara yaz programı hazırlanırken; hem onların içinde bulundukları dönemle ilgili ihtiyaçlarını  hem de kişisel özellik, ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tabi bu arada anne ve babalar çocuklarının bütün bir yıl boyunca sınavlar, dersler, ödevler ve erken kalkma gibi pek çok zorluk ve stres yaşadıkları için yorgun olduklarını ve tatilin onların enerjilerini yeniden kazanmaları için kullanılması gerektiğini de unutmamalıdırlar.

Uzun süren aktivitesiz tatil çocukların temelde bir mutsuzluk, anlamsızlık, tembellik ve amacı olmamanın yarattığı bir boşluk duygusu yaşamasına neden olabilir.

Kısacası yaz tatilinde ihtiyaçlar, dinlenme ve kişisel gelişim faaliyetleri arasında bir denge kurulmalıdır. Çocuğu mutlu eden, içindeki bazı yetenek ve güçleri ortaya çıkaran aktiviteler ve ortamlar çocuğun kendine olan güvenini ve kişisel gelişimini çok olumlu etkileyecektir.

Peki, ,çocukları için yaz tatilini etkin kullanmak isteyen anne babaların dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir?

Kış boyunca yapamadıkları üzerine yoğunlaşın: Çocuklar ve aileler, çoğu zaman ders ve sınavların yoğunluğu, zaman darlığı ve olanakların yetersizliği gibi sebeplerle okul döneminde birçok şeyi erteler. Özellikle ailecek gitmek isteyip de gidemediğiniz bir gezi,  yapmak isteyip de yapamadığınız bir aktivite varsa bunları yapabilirsiniz. Beraber geçirdiğiniz zamanları artırmak hepinize iyi gelecektir..

Karnede zayıf veya düşük notlar  varsa bunların nedenlerini araştırın:  Yorucu koca bir yıl  geride kaldı. Karnesindeki zayıf ya da düşük nota takılmayın; çünkü artık değiştirebileceğiniz bir şey yok. Yapılacak en faydalı iş, bu dersin başarılamamış olmasının nedenlerini hep birlikte araştırmaktır. Eğer bu doğrultuda yapılabilecek takviye dersler ya da gelecek yıl için alınabilecek önlemler varsa bunlar sıcağı sıcağına planlanmalıdır.

 

Kitap okumaya zaman ayırın: Çocuklar okul döneminde istedikleri kitapları okumaya zaman bulamayabilirler. Ayrıca okullarda zorunlu olarak okutulan kitaplar onların ilgisini çekmeyebilir. Yaz tatili çocuklara kitap sevgisi aşılamak için çok uygun bir dönemdir. Beraber kitapçıya gidin ve kendi isteğine uygun kitap seçmesine izin verin, aynı zamanda siz de kendinize kitap alın ve onun önünde siz de kendi kitabınızı okuyun ve bunun size verdiği keyfi çocuğunuzla paylaşın. Özellikle siz de çocuğunuzun seçtiği kitabı okuyun ve bitirdikten sonra karşılıklı kitap hakkında konuşun. Hem istediği kitabı okumak hem de bu paylaşım ona çok iyi gelecek ve kitap okuma isteği artacaktır.

Yaratıcılıklarını kullanabilecekleri beş duyuya hitap eden oyunlar demode olmamalı: Çocukların hem dünyayı hem de  çevreyi  tanımalarının en etkili  yolu beş duyularını da kullanarak yaptıkları etkinliklerdir. Eski zamanlardan beri bu oyunların en zengin kaynağı “sokak”tır. Sokakta oynanan oyunlar yaratıcılığı, problem çözme becerisini, sosyal ilişkileri geliştirir. Bunu deneyimlemesi için çocuğunuza fırsat  yaratmaya çalışın. (Sitenizin bahçesi, anneannesinin meyve bahçeli evi, küçük beldelerde yaşayan kuzenler veya onun arkadaşlarını da gezinize katacağınız park, orman gezileri vs.…)

 

Olmazsa olmaz spor :  Yaz boyunca imkânlarınız dâhilinde çocuğunuzun yüzme, Tenisbasketbol  gibi açık havada da yapabileceği bir spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Kışın okul döneminde kapalı alanda kalan ve genellikle masa başında oturmak zorunda olan çocukların fiziksel aktivite yapmaya ihtiyaçları vardır. Unutulmamalıdır ki; spor yapmak beden sağlığını olduğu kadar psikolojik sağlığı da geliştiren aktivitelerin başında gelir.

 

Tatil demek sınırsız televizyon – bilgisayar demek değildir!: Çocukların ebeveynlerinden en büyük istekleri tatil boyunca istedikleri kadar televizyon izlemek veya bilgisayar oynamak olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bunların kısıtlanması çocuğun okul dönemi ile ilgili değil, genel gelişim ve dikkati için gereklidir. İnternet ve medyada aşırı kullanım ne yazık ki bağımlılığa neden olmakta ve tüm diğer bağımlılıklar gibi tedavisi bir hayli güç olmaktadır. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayar süreleri yine aşırıya kaçmadan kontrol altında devam ettirilmelidir.

 

Az da olsa düzenli  ders çalışılması gereklidir.: Çocuklar her ne kadar bu duruma şiddetle itiraz etseler de yaz tatilinde günlerinin bir kısmını da okulla ilgili çalışmalara ayırmalıdır. Ders çalışma  süresi çocuktan çocuğa  değişmekle birlikte, dikkate alınması gereken nokta programın çok ağır bir olmamasıdır. Anne babalar mümkün olduğunca bu çalışmaları eğlenceli hatta oyun gibi yapmaya özen göstermelidirler. Günlük programdaki çalışma bölümü çocuğun yapmak istediği aktivitelerden önceye alınmalıdır. Böylece istediğini yapabilmek için ders çalışmayı bitirmek çocuk için bir motivasyon olacaktır.  Bu sayede çocuk okul başladığında sudan çıkmış balık gibi olmayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi