Emziren Annelere Altın Öneriler

Emziren Annelere Altın Öneriler

Emzirme süreci hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı ve gelişimi için çok önemli bir süreçtir.

Emzirme sürecinin başarılı bir şekilde yürümesi hem anne hem de bebek için sayısız faydalar getirmektedir.

Anne bebeğini emzirirken “göz teması’ ve ‘ten teması’ olmak üzere 2 şekilde bağ kurar.

1) Göz Teması: Anne emzirme süresince bebeği ile göz temasını koparmamalıdır. Sadece onunla ilgilendiğini belli etmeli, yumuşak bir ses tonu ile konuşmalıdır.

2) Ten Teması: İlk defa gördüğümüz şeyleri keşfetmek için gözümüzle taradıktan sonra daha iyi tanımak için yapacağımız ilk şey dokunmak olacaktır. Bebek, annenin canından ne kadar bir parça olsa dahi birbirlerini henüz tanımaya başladıklarını unutmamak gerekir. Duygusal olarak da dokunmak aynı şekilde önemlidir. Son olarak özellikle vurgulanması gereken bağlanma temasının asıl kilometre taşı, annenin bebeğini emzirirken sevgi, güven ve huzuru bu kanal aracılığı ile iletmesidir.

Emziren annelerin özellikle bazı konularda oldukça dikkatli olması önemlidir. Dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır

1. Emziren anne öncelikle beslenmesine dikkat etmeli, dengeli beslenmeli ve gün içinde bolca sıvı tüketmelidir. Çünkü anne dengeli bir şekilde beslenirse bu annenin süt miktarını ve süt kalitesini de doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla bebek de bundan etkileyecektir.

2. Emziren anneler gün içinde dinlenmelerine dikkat etmeli, dinlenmek ve rahatlamak için kendilerine zaman ve fırsat yaratmalıdırlar. Çeşitli egzersizler, nefes alma egzersizleri anne için oldukça rahatlatıcı olacaktır.

3. Bebeği her istediği zaman emzirmek gerekir. Bebekler sık sık acıkırlar ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Özellikle yeni anneler bebeği ne zaman emzireceği, karnını ne zaman doyuracağı konusunda tereddüt geçirebilirler. Bunun ortalama süresi 2 saattir. Bir bebek özellikle ilk aylarda her 2 saatte bir emzirilmek ister.

4. Emzirme sırasında cep telefonu ile konuşma, bilgisayar başında iş yapmak gibi faaliyetler bebeğin sağlığı için oldukça zararlıdır.

5. Emziren annelerin psikolojik durumları emzirme sürecini de olumlu veya olumsuz etkileyebilecek bir durumdur. Bundan dolayı annenin psikolojisini iyi tutması, stres yaratacak şeylerden uzak durması, depresyon riskine karşı dikkatli olması gerekir.

6. Eğer bir engel yoksa annenin bebeği doğrudan emzirmesi daha sağlıklıdır. Yani sütü sağarak bebeği biberondan beslemek eğer sağlık sorunu ya da başka bir sorun varasa kullanılabilecek bir yöntemdir. Emzirme yoluyla anne bebeğiyle daha fazla birlikte olur, yakın temas kurar ve bu da bebekle anne arasındaki bağı güçlendirir.

7. Çalışan annelerin bebeği emzirmek için fırsatları pek olmuyorsa en azından sütlerini sağıp güvenli bir ortamda saklayabilirler ve biberondan bebeğin anne sütüyle beslenmesini sağlayabilirler. Böylelikle bebek anne sütünden mahrum kalmamış olur. Çünkü anne sütünün bebek için sayısız faydaları olduğunu biliyoruz.

8. Emzirme sırasında enfeksiyon riskine karşı temizlik kurallarına mutlaka dikkat etmek gerekir. Emziren annelerin her emzirmeden önce ellerini yıkaması kaçınılmazdır. Ayrıca meme temizliğini de sık sık yapmakta fayda vardır.

9. Emziren anne lohusalık depresyonu yaşayabilir. Bu durumda sorunu kendi kendine çözmeye çalışmamalı, etrafındaki kişilerden bu konuda destek istemeli, gerekli ise profesyonel yardım almalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi