Yenidoğan Bebek İçin 3 Önemli Faktör Nedir?

Yenidoğan Bebek İçin 3 Önemli Faktör Nedir?

Bebekler dünyaya geldiklerinde ilk zamanlarda kendilerini hala ana rahminde sanabilirler. Dokuz ay gibi uzun bir süre geçirdikleri ana rahmi, onlar için çok özel ve güzeldir. Bu edenle dış dünyaya alışmakta zorlanabilirler.

Biz yetişkinler ise, bebeklerden kısa süre içinde dış dünyaya alışmasını bekleriz. Onlar için oda hazırlar, farklı kıyafetler satın alır, oyuncaklar hazırlarız. Bu hazırlıklar aslında bizim içindir. Anne babalar bebeklerinin odasını, kıyafetini, oyuncaklarını seçerken ve alırken kendileri için kendi zevklerine göre alırlar.

Çünkü bebeklerin asıl istediği sadelik ve güvende olma hissidir. Hiçbir bebek için oda takımı mavi olmuş yeşil olmuş fark etmez, kıyafetinde köpek resmi ya da kuzu resmi olmuş önemli değildir. Bebeklerin doğumdan sonra ihtiyacı olan 3 önemli şey vardır

  1. Ten teması
  2. Isı
  3. Işık

Bu şartları bebekler için sağladığımız zaman mutlu ve huzurlu olurlar.

TEN TEMASI:

Bebekler dünyaya geldikleri ilk andan itibaren anne babalarının özellikle de annelerinin ten temasına ihtiyaç duyarlar. Bu ten teması, bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Ten teması ile anne kokusunu alan bebek, tıpkı dokuz aydır olduğu gibi güvende olduğunu düşünür ve kendini tehdit altında hissetmez.

ISI:

Bebekler için önemli olan bir başka konu ısıdır. Bebeklerin tüm vücutları göz önüne alındığında, yüz ölçümü olarak en büyük olan yer kafasıdır. Bu nedenle doğumdan sonra bebeklere bere giydirilir. Ancak diğer kıyafetlerde abartılı davranmamak gerekir. Birçok çocuk doktorunun da dediği gibi, mevsim ne olursa olsun sizin üzerinizde kaç kat kıyafet varsa, bebeğinizin üzerinde de sizden bir kat fazla kıyafet olması onun vücut ısısı için en ideal olanıdır.

IŞIK:

Bebeklerin dünyaya gelmesi ile birlikte, hayatlarına gece-gündüz kavramı girer. Dokuz aylık ana rahmi sürecinde olmayan bu kavrama alışmaları onlar için kolay değildir. Bu nedenle özellikle de doğumdan sonraki ilk birkaç günde, bebeğin dış dünyaya alışabilmesi için çok karanlık ya da çok aydınlık değil, loş ortamlarda bulunması daha sağlıklı olacaktır. Loş ortamlar bebek için daha güvenli hissedildiği için, ağlama, huysuzlanma gibi davranışlarda da azalma görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi