Siz Bebeğinizi Emzirirken, O Neler Hissediyor ?

Siz Bebeğinizi Emzirirken, O Neler Hissediyor ?

Tüm doktorlar, uzmanlar her fırsatta emzirmenin bebek için ne kadar önemli olduğunu vurgular. Bebeğin büyümesi, gelişmesi, beslenmesi üzerinde sayısız faydalarından bahsedilir.

Anneler de bu faydalardan dolayı bebeklerini emzirebildikleri kadar emzirmeye, onları anne sütü gibi mucizevi bir besinle beslemeye özen gösterirler.

Emzirmenin büyüme ve gelişmeye etkisi tartışılmaz, peki duygusal olarak emzirme bebek için ne anlama gelir.

Ana rahminde dokuz ay gibi uzun bir süre geçiren anne ile bebek arasında tarifi mümkün olmayan bir bağ oluşur. Fiziksel olarak kordon bağı ile kurulan bu bağ, aslında duygusal olarak çok daha güçlüdür ve doğum sonrasında da devam eder.

Bebekler dünyaya geldiklerinde birtakım refleksler ile gelirler. Emme refleksi bunlar içinde en güçlü ve en önemli olanıdır. Emme refleksi ile bebek hem beslenme ihtiyacını giderir, hem de kendini güvende hisseder.

Emme refleksi ile bebek, anne sütü ile beslenir. Bebeğin anne sütü almak için emmesi yalnızca fizyolojik bir ihtiyaç değildir. Bebek bu emme ile aslında duygusal birçok ihtiyacını da karşılar. Nedir bu ihtiyaçlar:

  • Bebek kendini güvende hisseder.
  • Annesi ile olabildiği en yakın tensel teması kurar ve rahatlar.
  • Anneye dokunarak onun yanında olma hissini en üst boyutta hisseder.
  • Ait olma duygusunu yaşar. Bir yere, bir kişiye ait olma duygusu yenidoğan bebek için önemli bir duygudur.
  • Anne ile bebek arasında kurulması gereken “Güvenli Bağlanma” emme yolu ile daha da güçlü hale gelir.
  • Dış dünyaya alışmakta zorlanan bebeklerin yaşadığı stres faktörlerinden bir süreliğine de olsa kurtulmasını sağlar.
  • Bebeğin vücut ısısı annenin vücut ısısı ile birlikte olması gereken düzeye geldiği için, bebekte gevşeme ve rahatlama meydana gelir.
  • Özellikle kolik bebeklerde görülen ana rahmine özlem duygusu, emzirme sırasında giderilmeye çalışılır. Böylece bebek kendini daha rahat hisseder, sakinleşir.
  • Ağlama, huzursuzluk gibi olumsuz duygular emme sırasında dizginlendiği için, bebek bu süreçte daha uyumlu ve sakin olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi