Annelik ve Emzirme

Annelik ve Emzirme

Annelik bir kadının yaşayabileceği en mucize duygulardan birisi sanırım. Her kadının hayalidir bir bebeğe kendi bedeni içinde can vermek, büyütüp beslemek ve onu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek.

Anneler, anneliğin en zor sınavlarından birini bebeklerinin kucaklarına aldıkları ilk saatlerde yaşarlar. “Emzirme Sınavı” …

Bir anne çok iyi bilir ki, anne sütü bebek için en önemli ve en değerli besindir. Hamilelik döneminde anneler emzirme ile ilgili araştırmalar yaparlar, konuyla ilgili kitaplar okur, seminerlere giderler. Ama o an geldiğinde her anne emzirme konusunda düşündüğü ya da düşlediği kadar başarılı olmayabilir. Bu bazen bebekten bazen de annenin psikolojisinden kaynaklanabilir.

Sebep ne olursa bir anne için bebeğini emzirememek içinde yetersizlik duygusu, suçluluk duygusu barındıran zor bir durumdur.

Bebeğini emzirememek o annenin iyi bir anne olmadığı anlamına gelmez. Sağlık problemleri ya da psikolojik sorunlardan dolayı anne bebeğini emziremeyebilir. Bu dönemde bebeğin anne sütü kadar anne sevgisi, şefkati ve ilgisine de oldukça fazla ihtiyacı vardır.

Bu nedenle bebeğini emziremeyen ve mama ile beslemek zorunda kalan annelere birkaç tavsiyemiz olabilir:

  • Kendinizi suçlu hissetmeyin
  • Stres anne sütü üretimi azaltan en önemli faktörlerden birisi. Emzirme anında strese girdiğinizde süt üretimi de etkilenecektir.
  • Sütünüzü makina ile sağıyorsanız sağdığınız süt miktarının azlığına bakıp moralinizi bozmayın. Anne sütünün her damlası şifadır.
  • Sütünüzü arttırmak için olması gerekenden daha çok beslemenize gerek yok. Kendinizi zorlamayın. Bol sıvı tüketmeniz çok önemli
  • Bebeğinizi görüp de “Çok zayıf, sütün mü yetmiyor” gibi ifadeler kullanan kişiler varsa etrafınızda onlarla fazla görüşmemeye çalışın.
  • Bir bebeğin sağlık göstergesi kilosu değildir hiçbir zaman. Zayıf bebekler de gayet sağlıklı olabilirler.
  • Emzirme sırasında daha az stres yaşamak için, başkalarının yanında emzirmeyin. Özellikle evde misafir varken başka bir odaya gidebilirsiniz.
  • Anne sütü kadar sizin ilgi, sevgi, ve şefkatiniz de bebeğiniz için çok önemlidir. Bu nedenle emzirme konusunda sıkıntı yaşasanız bile, bebeğinize sarılmaktan, ona sevgi ve şefkat göstermekten asla vazgeçmeyin.
  • Emziremeyen anne eksik anne değildir, bunu unutmayın

İster ilk günden beri emzirsin, ister hiç emzirememiş olsun her anne annedir ve kutsaldır.

Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi